Aranżacja zieleni przed ogrodzeniem

Aranżacja zieleni przed ogrodzeniem

Wszyscy chcemy mieć piękny dom, który zachwyci przechodniów oraz naszych gości. Warto jednak pamiętać, że nie tylko sam budynek jest akcentem, który wiele o nas mówi. Teren zielony przed ogrodzeniem pełni rolę naszej wizytówki, która ma zachęcić do wejścia dalej. Niestety nawet najpiękniejszy dom traci na uroku, jeżeli ogródek przed ogrodzeniem jest zaniedbany.

Pas zieleni między ulicą, a naszym ogrodzeniem można bardzo ciekawie i przede wszystkim niedrogo zaaranżować. Na pewno sprawi to, że cała posesja zyska na takim działaniu. Unikalne i odpowiednio dobrane rośliny sprawią, że nie tylko wyróżnimy się od sąsiadów, ale przede wszystkim upiększymy przestrzeń publiczną.

Krzewy

Przed ogrodzeniem warto posadzić krzewy, które nie wymagają nadmiernej pielęgnacji oraz są stosunkowo odporne. Dzięki temu nie będziemy musieli zbyt często ich doglądać – zostawmy ten czas na własne rośliny w ogrodzie.

Reklama


Celujmy w krzewy, które są dekoracyjne przez cały sezon, dobrze znoszą suszę, a ich pędy są gęste i odporne na deptanie. Zapobiegnie to przypadkowym zniszczeniom. Dobrym rozwiązaniem są również rośliny posiadające ciernie bądź kolce – zniechęci to do dewastacji.

Bardzo dobrym wyborem jest tawuła japońska, która posiada bardzo gęstą koronę z ozdobnymi kwiatami. Dostępne są różne odmiany w różnych kolorach, dzięki czemu możemy dopasować rośliny w taki sposób, aby odpowiadały budynkowi lub ogrodzeniu.

Również ciekawym rozwiązaniem jest pięciornik krzewiasty. Posiada on piękne kwiaty, które rozwijają się przez całe lato. Dostępne są kolory żółte, różowe, pomarańczowe oraz białe. Pięciornik posiada sztywne pędy z kolcami, co stanowi solidną ochronę przed zniszczeniami.

Krzewy te dobrze znoszą warunki zewnętrzne oraz nie są wymagające. Są również wytrzymałe na mróz oraz brak wody.

Byliny

Polecane są przede wszystkim trawy, które są efektowne nawet w okresie zimowym, kiedy zeschną liście. Trawy dostępne są w wielu odmianach, dzięki czemu łatwo znaleźć coś dla siebie. Nie wymagają zbytniej pielęgnacji ani ochrony – jednak są łatwe do zdeptania, nawet przypadkowego.

Przed ogrodzeniem warto posadzić takie byliny jak: miskant chiński ostnica bródkowa oraz trzcinnik ostrokwiaty. Trzcinnik charakteryzuje się liśćmi o długości 1,5 metra, dzięki czemu stwarza bardzo ciekawą kompozycję. Natomiast miskant dostępny jest w wielu odmianach, o różnym zabarwieniu liści. Ostnica może być sadzona nawet w piaszczystej glebie, co jest zaletą szczególnie przy suchym gruncie.

Żywopłot

Żywopłoty są bardzo modne i popularne, dzięki licznym walorom estetycznym oraz użytkowym. Jeżeli pas zieleni przed ogrodzeniem jest odpowiednio duży to warto stworzyć taki element z wysokich krzewów. Nie tylko będzie on pełnił funkcję dekoracyjną, ale również osłoni sam budynek od strony ruchliwej ulicy. Doda to więcej prywatności, szczególnie jeżeli sąsiedzi chętnie zaglądają nam w okna.

Żywopłot zatrzyma również wszelki kurz oraz spaliny. Dodatkowo ograniczy trochę hałas, co jest na pewno sporą zaletą przy ruchliwych jezdniach.

W celu wykonania żywopłotu warto posadzić krzewy blisko siebie – co 60 cm. Dobrym wyborem będzie berberys ottawski, liliak pospolity (czyli bez) lub kolkwicja chińska. Wszystkie łatwo się zagęszczają oraz mają małe wymagania. Dodatkowo bez posiada piękne kwiaty, które mogą dodatkowo pełnić funkcję dekoracyjną.

Pomysłów na aranżację skrawka zieleni przed ogrodzeniem jest bardzo dużo. Wszystkie powyższe pomysły sprawdzą się doskonale, nawet w trudnych warunkach. Nie trzeba również być specjalistą od roślin, ponieważ przykładowe krzewy i byliny są proste w pielęgnacji. Oczywiście warto pomyśleć nad własnymi rozwiązaniami, które najlepiej sprawdzą się w naszym otoczeniu. Taka aranżacja nie jest droga, a na pewno pełni efektywną funkcję dekoracyjną, która upiększy teren przed naszym ogrodzeniem. Ulica nie musi być nudna.

 


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2015-03-16

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.