Bariery przeciwśniegowe na dachu

Bariery przeciwśniegowe na dachu

Bariery przeciwśniegowe, zwane też „drabinkami przeciwśniegowymi”, zabezpieczają najbliższe otoczenie domu przed niekontrolowanym obsuwaniem się warstw śniegu zgromadzonych na dachu.

Często jednak przypominamy sobie o nich dopiero wtedy, gdy śnieg już spadnie i zalega na dachu grubą warstwą. Zdecydowanie taniej jest tymczasem wyposażyć dach w bariery już podczas montażu pokrycia.

Bariery przeciwśniegowe to opłacalny wydatek, bo zsuwający się śnieg często zrywa rynny, co wiąże się ze sporymi kosztami napraw. Przepisy budowlane wymagają też montażu drabinek przeciwśniegowych, gdy budynek ma stromy dach i znajduje się w ciągu komunikacyjnym.

Na dachach o spadku większym niż 40 stopni oprócz drabinek przeciwśniegowych powinny także znajdować się przynajmniej dwa rzędy „rozpruwaczy” śniegu – tzw. śniegołapów (zamontowanych w odstępie 1 metra). Śniegołapy dachowe zapobiegają wyginaniu się drabinek przeciwśniegowych, dzieląc połać śnieżną na mniejsze kawałki.

Poszczególne elementy systemu przeciwśnieżnego produkowane są zazwyczaj ze stali ocynkowanej w kilku kolorach, pozwalających na dopasowanie ich do tradycyjnych kolorów pokrycia dachowego.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2011-09-16

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.