Budowa stawu „kąpielowego” w ogrodzie

Budowa stawu „kąpielowego” w ogrodzie

Jeśli chcemy w ogrodzie zbudować staw, w którym zamierzamy się kąpać, powinniśmy zbudować basen stylizowany na staw – nie planujemy przecież pływać wśród glonów i mułu.

Pierwszym krokiem powinien być wybór niecki basenu. Możemy zdecydować się na wykonanie jej z żelbetonu, blachy wyłożonej folią, akrylu, żywic lub betonu pokrytego laminatem albo płytkami (pod warunkiem, że wybierzemy płytki imitujące naturalne kamienie, a nie typową niebieską glazurę). Dla uzyskania złudzenia „dzikiego” stawu ważne też jest, by niecka basenu była całkowicie zagłębiona w gruncie i miała nieregularny kształt.

Dla uzyskania wrażenia naturalności, obok basenu możemy zaprojektować (przylegające do niego brzegiem) oczko wodne, w którym posadzimy ozdobne rośliny. Doskonale do tego celu nadają się lilie wodne, grążele, żabiścieki i osoki aloesowate. Najwygodniej będzie posadzić je w koszach lub specjalnych workach, co ułatwi czyszczenie oczka wodnego i zapobiegnie niekontrolowanemu rozrostowi roślin.

Kolejnym krokiem podczas budowy stawu w ogrodzie powinno być zamaskowanie miejsc styku oczka wodnego i basenu – w tym celu możemy wykorzystać niewymagające przycinania rośliny płożące się lub zadarniające. Wzdłuż brzegu basenu możemy posadzić też występujące często w okolicy jezior drzewa i krzewy – brzozy, wierzby, olchy, kaliny i trzmieliny. Doskonałym uzupełnieniem nadbrzeżnej kompozycji będzie również tatarak.

Pamiętajmy jednak o pozostawieniu fragmentu brzegu bez roślin – doskonale zastąpi je drewniany pomost, który umożliwi wygodne wchodzenie do wody.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2012-03-26

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Przeczytaj również