Co robić w przypadku zalanej piwnicy?

Co robić w przypadku zalanej piwnicy?

Odpowiedź wydaje się prosta: osuszyć. Niestety osuszanie piwnicy wcale nie jest łatwe, i często w ogóle nie wiadomo jak się za nie zabrać. Na pewno warto więc zatrudnić wykwalifikowanych specjalistów, którzy dadzą gwarancję na wykonaną usługę.

Prace powinna poprzedzić analiza przyczyny powstania zawilgocenia. Zgromadzona w piwnicy wilgoć może bowiem pochodzić z gruntu – woda przesącza się, gdy brak szczelnej hydroizolacji lub gdy zmieniły się lokalne cechy terenu. Piwnica może też zostać po prostu zalana, co dotknęło wiele domów wskutek obfitych opadów deszczu i powodzi. W tym drugim przypadku należy zbadać stopień wilgotności ścian i rozpocząć ich osuszanie. W pierwszym – gdy woda zgromadziła się w piwnicy z winy wadliwej izolacji – należy jeszcze koniecznie naprawić usterki hydroizolacji wokół budynku.

Do osuszania mokrych pomieszczeń piwnicznych można wykorzystać jedną z nowoczesnych, tzw. „inwazyjnych” metod, polegających na podgrzewaniu murów gorącym powietrzem, przy jednoczesnej wentylacji pomieszczeń.

Kolejnym etapem prac (przeprowadzanym już na suchych murach) jest dezynfekcja podłóg, ścian i sufitów oraz usunięcie z nich pleśni i grzybów, które zagrażają nie tylko ścianom domu, ale również zdrowiu jego mieszkańców. Konieczne będzie więc skucie zarażonych warstw i zastosowanie na powierzchnię murów preparatów pleśnio- oraz grzybobójczych.

Ostatnim etapem prac jest ponowne tynkowanie ścian.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2010-07-09

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.