Czyszczenie i impregnacja ogrodzeń drewnianych

Czyszczenie i impregnacja ogrodzeń drewnianych

Z drewna bardzo często wykonuje się ogrodzenia i nie są to jedynie popularne sztachety. Jest to jednak materiał stosunkowo nietrwały, w porównaniu do metali czy kamieni, dlatego musi być szczególnie pieczołowicie konserwowany.

Często zamawiając ogrodzenie czy kupując materiał nie zastanawiamy się nad tym, od czego zależy  trwałość drewnianego płotu. Tymczasem zacząć należy od wybrania odpowiedniego gatunku drewna. Najczęściej ogrodzenia robi się z sosny lub świerku, przeznaczając na słupki twardy i bardziej odporny dąb. Warto jednak wiedzieć, że są znacznie trwalsze, choć niewątpliwie droższe gatunki: wiąz, modrzew, jesion, olcha i osika. Wystrzegać za to należy się lipy, topoli, wierzby, brzozy i jaworu, gdyż te gatunki drewna dość szybko niszczeją.

Materiał wymagający ochrony
Drewno jest nasiąkliwe i nieodporne na promienie UV, grzyby, pleśń, glony oraz porosty. Dlatego wymaga zabezpieczenia, najlepiej jeszcze w stanie surowym, oraz starannej pielęgnacji później – przez cały czas użytkowania ogrodzenia. Na zewnątrz najlepiej stosować drewno zabezpieczone fabrycznie przed szkodnikami oraz mikroorganizmami. Te preparaty jednak nie czynią materiału odpornym na wilgoć. Narażone na działanie czynników atmosferycznych ogrodzenie szybko ciemnieje i butwieje. Dostępne na rynku preparaty impregnacyjne (rozpuszczalnikowe i olejowe) mogą być bezbarwne lub koloryzujące znacznie opóźniają procesy starzenia. Preparaty barwione nadają elementom ogrodzenia kolor, zaś bezbarwne czynią naturalny kolor drewna głębszym i uwydatniają efektowny rysunek słojów. Oprócz impregnatów można także stosować bejce, które silniej barwią oraz farby. Niektóre z nich tworzą na powierzchni elementów powłokę, po której spływają krople wody. Jeśli zależy nam na zachowaniu naturalnego koloru drewna można je również pomalować wodoodpornym lakierem.

Najpierw czyszczenie
Konserwację drewnianego ogrodzenia należy przeprowadzać starannie, dokładnie usuwając zainfekowane przez grzyby czy pleśnie fragmenty. Zacząć należy od umycia ogrodzenia wodą z szarym mydłem, korzystając ze szczotki ryżowej. Następnie czekamy aż ogrodzenie wyschnie i sprawdzamy powierzchnię elementów. Wszelkie czarne lub zielonkawe plamy i nalot należy usunąć papierem ściernym ręcznie lub za pomocą wiertarki z nakładką szlifującą. Należy pracować wiertarką bardzo ostrożnie, gdyż łatwo poprowadzić narzędzie zbyt głęboko, a wtedy mogą powstać brzydkie zagłębienia. Miejsca uszkodzone, takie jak odpryski oraz miejsca po sękach należy wypełnić szpachlą do drewna, przeznaczoną do stosowania na zewnątrz.

Później zabezpieczenie
Oczyszczone i naprawione elementy ogrodzenia malujemy następnie wybranym impregnatem. Preparat możemy nakładać pędzlem lub za pomocą pistoletu natryskowego. Dobrze jest nakładać przynajmniej dwie warstwy impregnatu, czekając aż poprzednia wyschnie. Podczas przeprowadzenia zabiegów konserwacyjnych warto pamiętać, że impregnaty nie zacierają faktury słojów drewna. Możemy wykorzystać tę cechę, uwypuklając ich rysunek. W tym celu podczas szlifowania powierzchni elementów papier ścierny należy prowadzić wzdłuż, a nie w poprzek słojów. Pamiętajmy też, że impregnat nie musi stanowić ostatecznej warstwy wykończeniowej. W ten sposób zabezpieczone drewno możemy następnie malować farbami i lakierami.

Reklama


Drewniane ogrodzenie długo zachowa ładny wygląd, jeśli będzie prawidłowo konserwowane.

ogrodzenie1

Te deski szybko poszarzeją i ściemnieją. Będą też łatwo nasiąkały wodą, co spowoduje ich uszkodzenie

ogrodzenie2

Impregnaty dostępne są w różnych kolorach.

ogrodzenia3


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2011-04-21

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.