Czyszczenie kostki brukowej

Czyszczenie kostki brukowej

Brudna kostka brukowa przed domem potrafi zupełnie zepsuć efekt zadbanego otoczenia budynku. Niestety, nie można uniknąć jej zanieczyszczenia – z czasem nawet najlepiej zaimpregnowane kostki szarzeją, pokrywając się warstwą brudu i plam, a szczeliny zarastają mchami oraz trawą. Jak wyczyścić przydomowy podjazd lub ogrodowe alejki i zachować ich wygląd na dłużej?

Czyszczenie kostki – metody naturalne

DSC_0002
Różnica w wyglądzie kostki przed i po czyszczeniu nieraz zaskakuje. Fot. AMA

Do jednej z najskuteczniejszych metod czyszczenia kostki należy myjka ciśnieniowa z wodą. Większość zabrudzeń, które w miarę użytkowania pojawiają się na kostce, nie wnika głęboko w jej pory. Wysokie ciśnienie wody pozwala oderwać je od powierzchni, pozostawiając naturalny kolor i czystą powierzchnię. Warunkiem skuteczności tej metody jest dobra impregnacja kostki od razu po położeniu. Duża część materiałów jest impregnowana fabrycznie, co wystarczająco zabezpiecza kostkę przy normalnym użytkowaniu.

DSC_0001
Przy czyszczeniu kostki dobrze sprawdza się lanca. Fot. AMA

Zaletą myjki ciśnieniowej jest możliwość stosowania właściwie bez ograniczeń (nie uszkadza struktury materiału i nie powoduje odbarwień). Nadaje się również do usuwania traw i mchów ze szczelin, chociaż tutaj warto zachować ostrożność – wysokie ciśnienie może wypłukiwać spoiwo, destabilizując kostkę. Po czyszczeniu konieczne może być więc uzupełnienie piasku.

Myjki ciśnieniowe są przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem, które można wykorzystać również do czyszczenia innych powierzchni w domu i ogrodzie (np. betonu, piaskowca, cegły). Do myjki można również dokupić różne dodatki (szczotki, końcówki do piany, lance), które ułatwiają utrzymanie kostki w czystości.

Reklama


 Czyszczenie kostki – metody chemiczne

1211345_58861302
Chemikalia mogą uszkodzić powierzchnię kostki. Fot. Freeimages.com

Jeżeli okaże się, że zabrudzenia są poważniejsze i zwykła woda nie wystarczy, na rynku dostępne są bardziej agresywne preparaty do czyszczenia, rozpuszczane w wodzie i aplikowane na kostkę pod ciśnieniem. Tłuste plamy najlepiej wywabiać od razu, kiedy są jeszcze świeże, a tłuszcz nie zdąży wniknąć w pory kostki. Doskonale sprawdzają się w tej roli środki do odtłuszczania stosowane w domu, np. płyny do naczyń lub preparaty do czyszczenia kuchni. Zawierają one aktywne środki chemiczne, które rozpuszczają tłuszcz, nie pozwalając mu dostać się głębiej. Wystarczy rozpuścić trochę płynu w wodzie i przetrzeć zachlapane miejsce (nie za mocno, żeby nie wcierać tłuszczu). Sprawdzoną metodą są również różnego rodzaju absorbenty – substancje wchłaniające dobrze wodę i tłuszcz. Plamę należy posypać np. piaskiem lub solą i odczekać, aż zostanie wchłonięta, a miejsce po plamie spłukać później przy użyciu myjki ciśnieniowej.

Na trudne do usunięcia zabrudzenia stosuje się specjalne preparaty chemiczne, zawierające substancje żrące, takie jak np. wodorotlenek sodu. Docierają one w głąb porów kostki, usuwając nawet stare plamy. Doskonale radzą sobie z wieloma rodzajami zabrudzeń, również z tymi tłustymi (np. z grilla lub samochodu). Ze względu na swój charakter środki te należy stosować ostrożnie by nie uszkodzić kostki, w proporcjach podanych przez producenta. Preparaty chemiczne mogą odbarwiać kostkę, dlatego też przed czyszczeniem najlepiej wykonać próbę na niewielkiej powierzchni, w niewidocznym miejscu.

971775_93163093
Zadbana kostka brukowa jest estetyczna i elegancka. Fot Freeimages.com

Na rynku dostępne są chemikalia do aplikowania pod ciśnieniem, szorowania, czyszczenia maszynowego (zmywarek, szorowarek) oraz w sprayu, do rozpylania bezpośrednio na kostkę. Można również zakupić specjalne środki chemiczne do czyszczenia kostki brukowej z wapiennych wykwitów oraz o właściwościach biobójczych, zapobiegające ponownemu zarastaniu szczelin przez trawy, mchy i porosty. Przed zakupem warto upewnić się do jakich rodzajów kostki (jakiej marki) można stosować preparat oraz w jakich warunkach można go aplikować (temperatura, nasłonecznienie). Wydajność zależy od stopnia zabrudzenia kostki.

Konserwacja i impregnacja kostki

Konserwacja kostki nie wymaga specjalnych zabiegów – większość kostek jest impregnowana fabrycznie, co zwiększa ich odporność na brud, warunki atmosferyczne i zanieczyszczenia. Taką kostkę wystarczy od czasu do czasu zamieść, usunąć pojawiające się w szczelinach rośliny i – w razie potrzeby – przemyć wodą.

W niektórych sytuacjach, gdy powierzchnia kostki lub warstwa impregnatu uległa uszkodzeniu (np. w wyniku tarcia) konieczne może być dodatkowe zabezpieczenie kostki. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów chroniących kostkę przed zabrudzeniem, przeznaczonych do każdego rodzaju materiału. Zabezpieczają one nie tylko przed wnikaniem brudu i plam, ale dają również intensywniejszy kolor oraz dodatkowe efekty (np. efekt mokrej lub matowej kostki). Chronią też impregnowane powierzchnie przed pleśniami i mchami. Preparaty konserwujące nakłada się metodą natryskową lub przy użyciu pędzla / wałka malarskiego. Dla pełnego zabezpieczenia konieczne może być nałożenie drugiej, a nawet trzeciej warstwy.


Ocena: 4.0

Data publikacji: 2015-07-14

Autor tekstu

Pasjonatka wrzosów i lawendy, znawczyni prawa budowlanego. Z zamiłowania tekściara, która w swoim życiu przeprowadziła już wiele remontów i umeblowała niejeden pokój. Swoją wiedzę i doświadczenie stara się przekazać w tekstach.