Dach dobrze izolowany

Dach dobrze izolowany

Aby dach naszego domu przez lata spełniał swoje funkcje ochrony budynku, musi być nie tylko dobrze wykonany (z zastosowaniem odpowiedniego pokrycia dachowego), ale także poprawnie izolowany. Na pełną izolację dachu składają się: warstwa wstępnego krycia, izolacja cieplna oraz paroizolacja.

Warstwę wstępnego krycia tworzy ruszt z łat i kontrłat, wraz z przymocowaną do nich folią dachową, która chroni izolację cieplną przed deszczem, śniegiem, wiatrem i parą wodną. Nie przepuszcza też do warstwy ocieplenia wody (przenikającej przez pokrycie), umożliwiając jednocześnie wydostawanie się pary wodnej z wnętrza domu (para skrapla się i spływa po folii). Folie są także odporne na działanie niskich i wysokich temperatur, trudno zapalne i nie rozprzestrzeniają ognia. Ze względu na stopień przepuszczania pary wodnej, dzielą się na:

  • niskoparoprzepuszczalne (przepuszczają do 1000 gr. pary wodnej na 1 m kw. w ciągu doby); przy ich zastosowaniu wymagana jest 3 – 4 cm szczelina wentylacyjna pomiędzy folią a ociepleniem. Aby szczelina mogła spełniać swoje funkcje, musi mieć jednak otwory wlotowe pod okapem oraz wylotowe w połaci, kalenicy lub w narożach;
  • wysokoparoprzepuszczalne (przepuszczają powyżej 1000 gr. pary wodnej na 1 m kw. w ciągu doby); taki rodzaj folii może bezpośrednio dotykać izolacji cieplnej, nie powodując zawilgocenia (jej ani konstrukcji dachu); szczeliną wentylacyjną jest tu tylko przestrzeń między folią a pokryciem.

izolacja

Folia dachowa to bardzo przydatny materiał do izolacji warstwy ocieplenia dachu przed deszczem, śniegiem, wiatrem i parą wodną.

Obok (najbardziej popularnych) folii dachowych, warstwami wstępnego krycia mogą być także płyty paroprzepuszczalne oraz membrany dachowe.

Reklama


Izolację cieplną najczęściej układa się między krokwiami. Rolę tę zazwyczaj pełni wełna mineralna lub szklana (grubości przynajmniej 20 cm). Musi być ona ułożona na wcisk – bez szczelin i zgnieceń. Alternatywą dla wełny są płyty ociepleniowe na bazie styropianu.

Od strony wnętrza izolacja cieplna musi być dokładnie osłonięta folią paroizolacyjną. W przeciwnym przypadku zbyt dużo wilgoci przedostawałoby się do ocieplenia i więźby. Folie paroizolacyjne są więc prawie idealnie szczelne (w ciągu doby przepuszczają zaledwie 0,5 grama wody na 1 m kw.). Produkowane są jako jedno- lub kilkuwarstwowe, najczęściej z polietylenu, w wersji: niezbrojonej (najtańszej, ale także najmniej trwałej), zbrojonej (polietylen zbrojony włóknem z tego samego materiału o wysokiej gęstości lub papier budowlany zbrojony siatką poliestrową), a także z warstwą aluminium (wzmacniającą i skutecznie ograniczającą straty ciepła z wnętrza).

Dostępne są także folie paroizolacyjne z włókniny celulozowo-wiskozowej lub polipropylenowej (niekiedy wzmacnianej siatką), które absorbują wilgoć, by oddać ją z powrotem – gdy spada wilgotność otoczenia.

 

 


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2009-03-09

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.