Dom dla alergika – jak pozbyć się kurzu

Dom dla alergika – jak pozbyć się kurzu

Odchody roztoczy zawierają enzym mogący wywołać katar, zapalenie spojówek lub pokrzywkę. Z domu każdego alergika warto więc wyeliminować skupiska roztoczy.

Przede wszystkim wybierzmy więc proste i lekkie meble, które można przesunąć, by bez wysiłku zmyć pod nimi podłogę. Unikajmy mebli tapicerowanych i miękkich zasłon, które gromadzą kurz.

Wybierając materac najlepiej zdecydować się na gąbkę lub lateks, które nie są przyjaznym środowiskiem dla rozwoju roztoczy.

Alergikom nie poleca się wykładzin dywanowych – zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą wykładziny winylowe o właściwościach antystatycznych, płytki ceramiczne, gres lub panele. Oczywiście należałoby też ograniczyć liczbę gromadzonych książek i bibelotów, na których osiada kurz (ewentualnie trzymać je w przeszklonej szafie albo szczelnie zamkniętych pudełkach). Jeśli uczulone na kurz jest dziecko, jego zabawki należy jak najczęściej prać w gorącej wodzie lub zamrażać. Wybierając zasłony, obrusy, ściereczki i pościele, pamiętajmy o tym, że będziemy musieli prać je w temperaturze minimum sześćdziesięciu stopni (dopiero taka temperatura zabija roztocza), nie każdy materiał jest więc dla alergika odpowiedni.

No i najważniejsze: odkurzacz. W domu alergika niezbędny jest odkurzacz ze specjalnym filtrem (tzw. HEPA) lub odkurzacz wodny. Dobrze sprawdza się też system centralnego odkurzania, gwarantujący eliminację zassanego powietrza wraz z zanieczyszczeniami.

Reklama


Warto również zafundować sobie higrometr i pilnować, by wilgotność powietrza w domu nie przekraczała 50 procent (wysoka wilgotność w połączeniu z wysoką temperaturą stwarza roztoczom, grzybom i pleśni idealne warunki do rozwoju). Z tych samych powodów powinno się często wietrzyć pomieszczenia i zrezygnować z nawilżaczy powietrza.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2012-01-18

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Przeczytaj również