Dylematy, czyli czym grzać

Mamy do ogrzania mieszkanie o powierzchni 75m2.  W sumie niemałe, ale też nie za duże. Jego niewątpliwym atutem jest fakt, że położone jest w budynku, którym nie zarządza żadna spółdzielnia ani administrator. Problem ogrzewania jest zatem problemem tylko i wyłącznie właściciela mieszkania. Przy zakupie tego mieszkania właściciel ze względów oszczędnościowych nabył kocioł tzw. atmosferyczny z otwartą komorą spalania. W szczycie sezonu grzewczego płaci obecnie około 300-400 zł za miesiąc ogrzewania gazem……. Gdyby miał wersje kondensacyjną kotła  to pieniądze tego rzędu płaciłby za ogrzewanie domku o powierzchni 120-150m2 i to w wariancie z grzejnikami. A gdyby tak miał systemu ogrzewania podłogowego …….?

Ogrzewanie podłogowe ma bardzo korzystny pionowy rozkład temperatury co sprawia, iż jego charakterystyka jest bliska ogrzewaniu idealnemu, co jest możliwe gdyż w „podłogówce” grzejnikiem jest cała powierzchnia podłogi.

15

Ciepło dociera w tym wypadku najpierw do nóg, dzięki czemu jest nam przyjemnie , czyli inaczej niż w trakcie 40 minutowego oczekiwania na autobus na przystanku , w środku mroźnego stycznia.  Te ciepłe nogi, sprawiają ,że czujemy się sympatycznie w pomieszczeniu, przy temperaturze o 2-3oC  niższej niż w przypadku ogrzewania tradycyjnego. Co ważne, obniżenie temperatury powietrza wewnątrz pomieszczeń o 1°C powoduje zmniejszenie zużycia energii, czyli kosztów ogrzewania o około 6% w ciągu całego sezonu grzewczego.

To rozwiązanie zainteresowało właściciela mieszkania. Nic bowiem tak nie uspakaja jak miły szelest posiadanej gotówki. Pojawiły się natomiast dodatkowe pytania.

Reklama


Podłogówka idealnie pracuje gdy podłogi mamy wykończone kaflami. Okazuje się, że w sytuacji gdy wykończenie podłogi stanowić będzie parkiet lub panel, montaż ogrzewania podłogowego też jest możliwy.

Najważniejszym odczuwalnym parametrem, decydującym o możliwości delektowania się ciepłą  atmosferą w pokoju, jest temperatura na powierzchni podłogi. Jej wartość powinna być optymalna , czyli wystarczająco wysoka żeby było ciepło i odpowiednio niska żeby nie dostać żylaków.

W praktyce oznacza to max 27oC w pomieszczeniach mieszkalnych i 33oC w łazienkach. Aby móc  zapewnić odpowiednią temperaturę na powierzchni posadzki trzeba jednak wiedzieć jak duży opór cieplny ma górna warstwa podłogi , czyli czy będą tam płytki ceramiczne, czy też może deska barlinecka. W zależności od informacji na ten temat ktoś będzie mógł dobrać właściwą wartość temperatury wody w rurach , czyli tak zwanego czynnika grzewczego, a dalej dopasować rozstaw rur oraz dobrać ich średnicę.

Tym kimś są projektanci  z działów technicznych firm produkujących rury i kształtki do systemów ogrzewania podłogowego (np.: Tweetop), którzy pełnią rolę  „przetworników” do których wkładamy informacje o stratach ciepła w poszczególnych pomieszczeniach  ,rodzaju pokrycia podłogi oraz aranżacji wnętrz ( z naciskiem na miejsca gdzie mamy meble kuchenne, brodzik, WC, wannę, kominek, schody )  a po pewnym czasie  otrzymujemy zwrotnie dobrane ogrzewanie podłogowe. Patrząc na stopień skomplikowania problemu element ten wydaje się być niezbędnym, bo niby jak bez obliczeń określimy te temperatury.

Mamy już projekt i co dalej. Przyszłość jest tu jasna – sprawdzony wykonawca. Z nim porozmawiamy o wyborze najlepszego systemu ogrzewania podłogowego. Powinien to być system kompletny , czyli zawierać wszelkie niezbędne elementy oraz koniecznie mieć gwarancję, a najlepiej ubezpieczenie, bo w końcu zawsze się coś może stać, a z doświadczenia za kierownicą wiemy, że nie ma jak dobre OC.

Bardzo  istotnym ,według wykonawcy, elementem  systemu ogrzewania podłogowego jest rozdzielacz, właściwy dobór którego jest dla podłogówki sprawą krytyczną. Koniecznie powinien mieć montowane na górnej belce, zasilającej pola grzejne,  wizualne przepływomierze ,ułatwiające regulacje układu. Dzięki nim możemy efektywnie odpowietrzyć, a następnie wyregulować podłogówkę w trakcie rozruchu. Każdy spadek nastawionego wstępnie przepływu, oznaczać będzie niedostateczne odpowietrzenie układu. Po usunięciu powietrza ,przez odpowietrznik na belce rozdzielaczowej, możemy szybko powtórnie ustawić właściwy przepływ, co jest praktycznie niemożliwe przy użyciu rozdzielaczy z tzw. śrubą regulacyjną , gdzie po wstępnym ustawieniu nie wiemy jak dalej prowadzić regulacje, ponieważ nie widzimy jak pracuje ogrzewanie. Po odpowietrzeniu i ustawieniu na przepływomierzu ,właściwych, wyliczonych w projekcie nastaw każda pętla grzewcza otrzyma dokładnie tyle czynnika grzewczego ile potrzebuje.

Jeszcze kilka słów o gwarancji na system . Okazuje się,  że na rynku są systemy objęte gwarancją materiałową oraz ochroną ubezpieczeniową z prawdziwego zdarzenia. Oznacza to, że klient może otrzymać od producenta polisę ubezpieczeniową na konkretny obiekt (mieszkanie, kościół, apartamentowiec) z wysoką sumą ubezpieczenia ( np.: w firmie Tweetop – do kwoty 2 000 000 mln PLN z tytułu wystąpienia ewentualnych wad materiałowych, sygnowaną przez TUiR Warta SA).

W obliczu powyższych  informacji podjęcie decyzji o sposobie ogrzewania staje się sprawą banalnie prostą.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2010-08-30

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.