Elektryczne urządzenia grzewcze – idealne nie tylko na okresy przejściowe

Elektryczne urządzenia grzewcze – idealne nie tylko na okresy przejściowe

Prąd elektryczny jako medium grzewcze obrosło w wiele mitów. Przede wszystkim mówią one o wysokich kosztach eksploatacyjnych, które powodują, że urządzenia na prąd są nieekonomiczne w porównaniu z innymi. Oczywiście energia elektryczna nie jest najtańsza, ale w ostatnich latach ceny poszczególnych mediów się zmieniły, co sprawiło, że prąd stał się ciekawą alternatywą.

Dostępność energii elektrycznej

Energia elektryczna to medium łatwo dostępne. W odróżnieniu od gazu, nawet domy wybudowane z dala od centr miast mają możliwość przyłączenia się do instalacji. Oczywiście nadal w wielu miejscowościach występuje problem przerw w dostawach prądu, ale są one sporadyczne i mieszkańcy często rozwiązują to używając własnych agregatów.

Typy urządzeń

Urządzenia grzewcze, które wykorzystują energię elektryczną mają tę cechę, że są wszechstronne. Na rynku można znaleźć idealny produkt, który spełni wszystkie nasze wymagania.

Reklama


Najczęstszym wyborem, szczególnie w okresach przejściowych – z zimy na wiosnę, są tradycyjne grzejniki elektryczne. Dostępne w kilku wariantach – z wentylatorem, olejowe lub standardowe. Pobór energii elektrycznej jest stosunkowo wysoki w porównaniu do innych urządzeń (szczególnie pieca kaflowego), jednak same urządzenia są bardzo tanie, co wyrównuje te dysproporcje. Grzejnik elektryczny można nabyć już za 150 – 200 zł, kiedy piece gazowe to koszt kilku tysięcy. Urządzenia te pozwalają na szybkie dogrzanie pomieszczeń (szczególnie modele z nadmuchem) oraz stabilne utrzymanie temperatury.

Innymi ciekawymi rozwiązaniami jest ogrzewanie całoroczne, które realizowane jest zamiast innych typów urządzeń. Najczęstszym wyborem z tej kategorii są piece akumulacyjne lub elektryczne ogrzewanie podłogowe.

Ekonomiczne aspekty urządzeń elektrycznych

Jednak warto zauważyć, że urządzenia elektryczne to nie tylko dobre rozwiązanie przy okresach przejściowych, ale również ciekawa alternatywa dla ogrzewania w ogóle. Wiele osób nie wyobraża sobie takiego wyjścia, ponieważ cały czas mówi się o drogich kosztach eksploatacji. Oczywiście porównując na sucho ceny prądu, gazu oraz innych paliw można dojść do wniosku, że ten pierwszy jest droższy. Nie decyduje jednak to o warunkach ekonomicznych – dodatkowo warto również rozważyć inne czynniki.

Weźmy pod uwagę porównanie standardowego pieca gazowego do pieca akumulacyjnego. Koszty obu rozwiązań są podobne, z lekką przewagą pierwszego rozwiązania. Warto jednak wiedzieć, że wkrótce sprzedaż standardowych pieców gazowych zostanie wstrzymana na rzecz nowocześniejszej i droższej technologii. Piece akumulacyjne działają w taki sposób, że w okresie nocnym zbierają energię cieplną. Wymaga to wykorzystania II taryfy elektrycznej, która pozwala na tańszy pobór energii w pewnych godzinach. Następnie ciepło zostaje oddawane do pomieszczeń w ciągu dnia. Dzięki wykorzystaniu taniej energii do wytworzenia ciepła, ceny rozwiązania elektrycznego i gazowego są bardzo podobne. Z drugiej strony elektryczność to paliwo bardzo bezpieczne oraz stabilne.

Jak widać na powyższym przykładzie – nie powinniśmy sucho porównywać cen elektryczności do innych źródeł energii. Nowe technologie, inne sposoby wykorzystania oraz dodatkowe warunki sprawiają, że właśnie urządzenia oparte na energii elektrycznej są bardzo konkurencyjną alternatywą.

Energia elektryczna nie jest wcale taka droga. Poza tym jest łatwo dostępna, wykonanie instalacji tańsze niż w przypadku gazu, a samo medium jest bardzo bezpieczne i stabilne. Urządzenia dostępne są w różnych typach wykonania – nowoczesny design, małe rozmiary, wszystko to pozwala na wszechstronne zastosowanie tych rozwiązań. Warto przekonać się do tego paliwa, dzięki czemu otrzymamy nowe spektrum możliwości.

 


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2015-02-20

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.