Elewacja ma znaczenie!

I to nie tylko dla urody domu (co oczywiste), ale również – co ważniejsze – dla trwałości jego ścian. Powinna być więc trwała, odporna na uszkodzenia i dopasowana do technologii, w której zbudowano ściany.

Na ściany jednowarstwowe nieocieplone najlepiej będzie zastosować tynki tradycyjne. Ściany dwuwarstwowe z ociepleniem można pokryć tynkami cienkowarstwowymi lub okładzinami montowanymi na ruszcie. W przypadku ściany trójwarstwowej, w której warstwę zewnętrzną zbudowano ze zwykłych cegieł lub pustaków, wykańcza się je tynkami tradycyjnymi bądź cienkowarstwowymi. Natomiast gdy warstwa zewnętrzna wykonana jest z cegieł klinkierowych, licowych lub silikatowych, dokonuje się jedynie starannego ich spoinowania.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku ścian domów o konstrukcji szkieletowej – tu elewację wykonuje się z tynku cienkowarstwowego układanego na warstwie ocieplenia, w formie obmurówki (wykończonej jak w ścianie trójwarstwowej) lub z zastosowaniem okładziny na ruszcie. To ostatnie rozwiązanie zyskuje ostatnio na popularności. Warto więc poświęcić mu odrobinę uwagi.

Okładziny ścienne wykonuje się z sidingu winylowego (w formie paneli), drewna, ceramiki lub betonu.

Siding to okładzina montowana „na sucho” na listwach przymocowanych do ścian. W zależności od budowy paneli, wyróżniamy siding: jednowarstwowy i komorowy. Siding jednowarstwowy ma postać wyprofilowanych listew, które na elewacji montuje się poziomo. Siding komorowy ma budowę panelu, w którym płyty tworzące jego zewnętrzne powierzchnie są połączone krótkimi ściankami, dzięki czemu tworzą się komory usztywniające, poprawiające również izolację termiczną. Panele komorowe układa się pionowo. Siding jest odporny na złe warunki atmosferyczne, nie wymaga konserwacji ani malowania, a dodatkowo jest łatwy w czyszczeniu.

Reklama


Oblicówka drewniana to – z kolei – propozycja dla zwolenników stylu rustykalnego. Do wykańczania elewacji używa się wtedy struganych desek o grubości 20 mm, czyli tzw. szalówki. Wykonanie elewacji jest w tym przypadku bardziej pracochłonne niż przy zastosowaniu np. sidingu, bo deski przed zamocowaniem wymagają impregnacji. Elewacje drewniane wymagają także odnawiania (co kilka lat).

kielnia-budynek

Aby wzmocnić ściany budynku, należy odpowiednio dobrać rodzaj tynku.

Alternatywą dla drewna i sidingu są ceramiczne lub betonowe płytki.

Płytki ceramiczne przystosowane są do mocowania na ruszcie stalowym lub aluminiowym. Elewacja wykonana za ich pomocą jest dobrze chroniona przed deszczem (pomimo, że do montażu płytek nie używa się zaprawy). Kolorystyka takiej okładziny ściennej to zazwyczaj odcienie żółci, czerwieni lub szarości.

Płytki betonowe wyglądem przypominają kamień, a ich kolorystyka jest mocno zróżnicowana. Mocuje się je na ruszcie – podobnie jak w przypadku ich ceramicznych odpowiedników – bez użycia zaprawy, która nie jest potrzebna, ponieważ specjalne ukształtowanie krawędzi płytek umożliwia ich wzajemne zazębianie się.


Kabe


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2009-03-02

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.