Fundament to podstawa

Fundament – jak sama nazwa wskazuje – znaczenie ma fundamentalne. Zapewnia stabilność konstrukcji i zabezpiecza budowlę przed nierównomiernym osiadaniem. Jego znaczenie ciężko przecenić, bo kto chciałby mieć dom o pochyłej podłodze i ukośnych ścianach?

Żeby dobrze spełniał swoją rolę, fundament powinien być jednak odpowiednio zaprojektowany. Jego rodzaj i wielkość uzależnione są od ciężaru i konstrukcji domu oraz sposobu prowadzenia robót ziemnych. Nie bez znaczenia są także warunki wodno-gruntowe terenu. Warto więc zebrać informacje o notowaniach poziomu wody w rejonie planowanej budowy – na jakiej głębokości występuje, jakie są jej wahania w zależności od pory roku oraz jak zmieniał się jej stan w ostatnich latach. Nie zaszkodzi również sprawdzić, jakich rozmiarów fundamenty mają sąsiednie domy, jak są izolowane i czy nie pękają – wścibstwo w tym przypadku popłaca.

Materiały do budowy fundamentów muszą być nienasiąkliwe, wytrzymałe oraz odporne na działanie mrozu, substancji chemicznych i biologicznych. Obecnie większość fundamentów wykonuje się więc z betonu i żelbetu. Ściany fundamentowe można zbudować m.in. z bloczków betonowych lub keramzytowych.

lawa-fundamentowa

Ława fundamentowa to najczęściej stosowany fundament w budownictwie jednorodzinnym

Reklama


Najczęściej stosowanym w budownictwie jednorodzinnym, a zarazem najprostszym pod względem konstrukcyjnym fundamentem, jest ława fundamentowa (o przekroju poprzecznym prostokątnym lub trapezowym). Jest to część budynku znajdująca się między ścianą fundamentową a gruntem. Jej wymiary zależą od nośności gruntu oraz wielkości obciążenia przekazywanego przez obiekt. Na ławach buduje się ściany fundamentowe jedno-, dwu- lub trójwarstwowe.

W budynkach o konstrukcji szkieletowej, gdzie większość obciążeń przekazywanych jest przez słupy, a nie przez ściany, fundamenty buduje się w postaci stóp fundamentowych (betonowych lub żelbetowych) o przekroju prostokątnym bądź trapezowym. Wymiary i zbrojenie stóp zależą od obciążenia budynku i nośności gruntu. Przy dużych obciążeniach bardziej ekonomiczne są stopy żelbetowe, gdyż betonowe musiałyby mieć dużą wysokość.

stopy-fundamentowe2

W budynkach gdzie większość obciążeń przekazywana jest przez słupy, stosuje się stopy fundamentowe

W przypadku gruntu o małej nośności możliwe jest wykonanie fundamentu w formie płyty fundamentowej. W tym przypadku dom postawiony jest na leżącej na powierzchni gruntu płycie żelbetowej. Zapewnia ona równomierne osiadanie całej budowli i rozkłada jej obciążenia na dużą powierzchnię. Gdy płyta jest posadowiona bezpośrednio na gruncie, rezygnuje się z wykonania wykopów. Aby zabezpieczyć budynek przed wysadzinami mrozowymi, konieczne jest jednak zastąpienie warstwy gruntu rodzimego zagęszczoną warstwą tłucznia lub żwiru.

Jeśli decydujemy się na wykonanie piwnic, lepiej zaprojektować je pod całym budynkiem, niż tylko pod jego częścią. W domu częściowo podpiwniczonym prowadzenie prac związanych z fundamentami jest bowiem o wiele bardziej skomplikowane (wymusza np. konieczność wykonania tzw. ław schodkowych). Częściowe podpiwniczanie grozi też nierównomiernym osiadaniem ścian. Dom podpiwniczony najczęściej posadawia się na ławach betonowych. Jeśli obciążenia są duże, a grunt słaby, trzeba jednak wykonać ławy żelbetowe, na których układa się izolację przeciwwilgociową lub przeciwwodną, połączoną (na „zakład”) z izolacją poziomą podłogi oraz pionową izolacją ścian piwnic.

Warto pamiętać, że fachowcy z reguły odradzają wznoszenie budynku podpiwniczonego przy wysokim poziomie wód gruntowych.
Ocena: 0.0

Data publikacji: 2009-01-13

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.