Instalacja kolektorów słonecznych

Kolektory słoneczne mogą być instalowane na dachu, na ścianie budynku lub na stojaku ustawionym bezpośrednio na ziemi.

Aby otrzymać jak najlepsze efekty, warto dopilnować, by kolektory były zainstalowane w miejscu niezacienionym, zwrócone szklaną stroną na południe i pochylone pod kątem 45 stopni (od lutego do listopada) oraz pod kątem 30 stopni w miesiącach zimowych – ma to oczywiście związek z kątem padania promieni słonecznych na powierzchnię ziemi w poszczególnych miesiącach roku.

Standardowa konstrukcja kolektorów słonecznych pozwala zamontować je na dachu o nachyleniu od 30 do 60 stopni, a tzw. konstrukcja korygująca pozwala uzyskać pożądany kąt pochylenia kolektora. Zazwyczaj kolektory montuje się do krokwi (za pomocą haków) tuż nad powierzchnią pokrycia dachowego. Dostępne są także kolektory połaciowe, które wbudowuje się bezpośrednio w pokrycie dachowe (na zasadzie analogicznej do instalacji okien połaciowych).

Decydując się na montaż kolektorów słonecznych na poziomie gruntu musimy z kolei pamiętać o zastosowaniu obciążników, które zabezpieczą kolektory przed porywistymi wiatrami.

A czy warto? Tak, nawet w naszym klimacie. Instalacja kolektorów słonecznych zwraca się zazwyczaj już po kilku latach. Dodatkowo w pewnym zakresie uniezależnia nas od dostawców energii i znacznie podnosi wartość budynku.

ReklamaOcena: 0.0

Data publikacji: 2010-10-13

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Przeczytaj również