Instalacja wodna – praktyczne informacje

Instalacja wodna – praktyczne informacje

Instalacja wodna w domu to jeden z najważniejszych typów instalacji w każdym budynku. Często niewidoczny i ignorowany do czasu, aż nie wystąpi awaria, która może być bardzo uciążliwa. Z tego właśnie powodu warto poznać swoją instalację wodną oraz jej elementy.

Instalacja taka składa się z układu rur, armatury oraz urządzeń doprowadzających wodę do wybranych pomieszczeń. Zakładając, że większa część elementów znajduje się w niedostępnym miejscu (w murze, za płytą GK itd.) to oczekujemy, że całość będzie bezawaryjna, będzie dostarczała wody o żądanej temperaturze i nie będzie absorbowała naszej uwagi. Jednak, aby cieszyć się wodą w całym mieszkaniu trzeba zwrócić szczególną uwagę, aby instalacja została wykonana w odpowiedni sposób.

Instalacja wodna – najlepiej z projektem

Ułożenie przewodów do transportu wody nie jest oczywiście tak odpowiedzialnym zadaniem jak instalacja elektryczna czy gazowa. Z tego względu od wykonawców nie wymaga się dodatkowych, specjalistycznych uprawnień. Warto jednak zauważyć, że źle wykonana instalacja to same problemy.

Bez znajomości zasad, doświadczenia oraz dużej ilości umiejętności – absolutnie nie wykonujmy takiej instalacji samodzielnie. Jeżeli posiadamy projekt instalacji wodnej (dołączony do projektu budynku) to warto zlecić wykonanie zgodnie z tym dokumentem. Jeżeli nie posiadamy takiego projektu to dobrym rozwiązaniem będzie zlecenie – koszt wykonania projektu to ok. 1 000 – 1 500 zł.

Reklama


Między wodomierzem a kranem

Instalacja to nie tylko rury, ale również inne ważne elementy. Wodę doprowadzoną z sieci wodociągowej należy poprzez przyłącze dostarczyć do punktów poboru w całym domu (kuchni, łazienkach, wc, pomieszczeniach gospodarczych, a czasami nawet w garażu). Zwykle poza zimną wodą w wielu miejscach będzie również potrzebna woda ciepła – w zależności od wybranego sposobu podgrzewania może mieć to znaczny wpływ na kształt instalacji wodnej.

Ciepła woda, która przygotowywana jest w indywidualnych podgrzewaczach (zamontowanych przy bateriach), od przyłącza prowadzi się przewód główny z zimną wodą, a od niego podłączenia do wszystkich punktów poboru. Gry woda podgrzewana jest w kotle (lub innym wspólnym podgrzewaczu) to rurę z zimną wodą prowadzi się do poszczególnych baterii, a za nim równolegle biegnie przewód z podgrzaną wodą (często nawet trzeci – cyrkulacyjny). Dzięki temu rozwiązaniu ciepła woda stale krąży w instalacji i nawet wtedy, gdy całość jest bardzo rozległa to czas oczekiwania na ciepła wodę jest krótki.

Instalacja wodna

Warto wiedzieć, że rury z wodą prowadzi się poniżej rur gazowych oraz kabli instalacji elektrycznej. Do tego przewód z ciepłą wodą powinien zawsze być ułożony powyżej tego z zimną. Bezpośrednio za wodomierzem warto zamontować filtr mechaniczny siatkowy (osadnikowy), który pełni rolę ochrony instalacji wewnętrznej przed grubszymi zanieczyszczeniami stałymi (np.: piasek lub rdza).

Takie zanieczyszczenia mogą prowadzić do zniszczenia baterii lub innych urządzeń przyłączonych do instalacji. Na zewnątrz domu powinno się zainstalować zawór z podłączeniem do węża ogrodowego. Nie jest to wymagane, ale bardzo zwiększa komfort, kiedy nie musimy ciągnąć wody do podlewania ogrodu z wnętrza domu.

Warto pamiętać, że ciśnienie robocze w instalacji wodociągowej powinno wynosić 0,4 – 0,5 Mpa, ale okresowo może wzrosnąć nawet do 0,6 Mpa – np: w przypadku niewielkiego poboru wody. Zawory redukcyjne zamontowane na początku instalacji mogą temu zapobiec.

Instalacja wodna to nic trudnego, ale nawet proste rzeczy mogą sprawiać wiele problemów, jeżeli zostaną wykonane nieodpowiednio. Z tego względu zawsze warto skorzystać z usług specjalistycznej firmy, która zagwarantuje odpowiednie wykonanie oraz komfort użytkowania.

Na instalacjach wewnętrznych nigdy nie warto oszczędzać, ponieważ późniejsze naprawy potrafią być bardzo kłopotliwe oraz kosztowne.

 


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2016-05-07

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.