Izolacja dachu gwarantem ciepła

Izolacja dachu gwarantem ciepła

Odpowiednia izolacja dachu to kwestia fundamentalna. Jak bowiem stwierdzają fachowcy: do największych strat ciepła dochodzi poprzez źle izolowane warstwy dachu. Tego bez wątpienia nie chce nikt z nas. Co zatem zrobić, aby ten problem rozwiązać?

W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na fakt, że zastosowanie wysokiej jakości pokrycia dachowegotermoizolacji nie jest wystarczającą gwarancją prawidłowego funkcjonowania dachu. Jak się bowiem okazuje, kluczem do uzyskania pełnego komfortu jest dopiero zastosowanie odpowiednich folii dachowych, tworzących tzw. warstwę wstępnego krycia.

Jednak, aby dach mógł spełniać swe zadanie, musi być trwały. To z kolei uzależnione jest od prawidłowego ułożenia kolejnych jego warstw i zapewnienia odpowiedniego przepływu powietrza między nimi.

Dobrze skonstruowany dach powinien odpowiednio zabezpieczać warstwę ocieplenia przed zawilgoceniem, aby nie straciła ona swych zdolności izolacyjnych. Odpowiedzialne są za to przede wszystkim dwie warstwy: pierwsza – warstwa wstępnego krycia chroniąca przed wilgocią zewnętrzną, druga – warstwa termoizolacyjna, która sprawia, że ciepło zostaje pod dachem. Istnieją one ze sobą w ścisłej symbiozie, bowiem zawilgocenie izolacji termicznej (zimą – zamarznięcie) grozi utratą właściwości termoizolacyjnych, co z kolei prowadzi do zawyżenia rachunków za ogrzewanie, a nawet grozi zniszczeniem konstrukcji całego dachu.

Istnieje także trzecia warstwa – folia paroizolacyjna. Pozwala ona zabezpieczyć wyższą warstwę przed wilgocią z wewnątrz – nowy dom poza naturalną wilgocią, czyli taką, która wytwarzana jest w czasie prania czy gotowania, narażony jest również na tzw. wilgoć technologiczną (znajdującą się w murach, stropach lub tynkach).

Reklama


folia

Folia izolacyjna pozwala zabezpieczyć warstwę cieplną dach i zapewnić bezpieczeństwo i komfort domownikom

Zwróćmy szczególną uwagę na kwestię odpowiedniej izolacji dachu, bo to nie tylko kwestia ciepła i ochrony przed wilgocią, ale – w dłuższej perspektywie – również bezpieczeństwa naszego i naszych bliskich. Dlatego nie warto żałować na zatrudnienie naprawdę dobrej ekipy. Jak nie trudno się domyślić wiąże się to z kosztami np. koszt robocizny przy instalacji dachu to 24-30 zł (tutaj też najczęściej wliczony jest koszt montażu rynien), montaż okien – mb obwodu okna 10-15 zł. ale nie od dziś wiadomo, że na tym świecie są rzeczy bezcenne i poczucie bezpieczeństwa bez dwóch zdań do takich właśnie należy.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2009-03-10

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.