Jak malować ścianę

Jak malować ścianę

Pisałem niedawno, jak przygotować ścianę do malowania. Teraz więc pora na samo malowanie.

Zaczynamy od przygotowania frontu robót. Zazwyczaj nie malujemy samych ścian, a również sufit, który powinien być pomalowany w pierwszej kolejności. Przystępując do malowania ścian, taśmą malarską oklejamy te miejsca, które nie powinny zostać pomalowane. Są to kontakty, gniazdka, a jeśli sufit i ściany mają mieć różne kolory, zaklejamy również pas o szerokości 10 cm pod sufitem. Oczywiście, lampy i listwy przypodłogowe zostały zdjęte podczas przygotowywania podłoża pod malowanie, a sama podłoga przykryta folią lub gazetami.

Zaczynamy od kontaktów
Najpierw malujemy wąskie pasy, szerokości ok. 5 cm, dookoła kontaktów i gniazdek oraz wzdłuż listew przypodłogowych, ościeżnic drzwi i okien, używając wąskiego pędzla lub małego wałka.  Farba powinna dochodzić niemal do krawędzi,lepiej jednak pozostawić minimalną przerwę niż ubrudzić ramę lub kontakt.
Ścianę za grzejnikiem malujemy płaskim pędzlem na długim trzonku z główką zagiętą pod kątem.

Musimy sięgnąć aż do środka ściany za grzejnikiem i możliwie równo pomalować całą powierzchnię. Szczególnie w przypadku grzejników żeberkowych niedokładnie pomalowana ściana będzie widoczna.
Teraz musimy jeszcze pomalować narożniki ścian, korzystając z pędzla lub wałka kątowego.

Duże powierzchnie
Przystępujemy do malowania powierzchni ścian. Pracę zaczynamy od strony okna, korzystając z wałka.
Najlepiej jest najpierw małym wałkiem pomalować poziomy pas wzdłuż sufitu oraz podłogi, a dopiero potem dużym wałkiem pozostałą część ściany. Malujemy od góry do dołu, przy czym sam dół ściany lepiej malować krótkimi pociągnięciami do góry. Wówczas farba lepiej się rozkłada i nie tworzy grubej warstwy przy podłodze.
Farbę najlepiej nakładać dwiema warstwami, przy czym drugą warstwę nanosimy po wyschnięciu pierwszej.

Reklama


Wałek i pędzel
Ważne jest umiejętne dobranie narzędzia. Oczywiście nie mówię o malowaniu dekoracyjnym wałkami fakturowymi. Tutaj chodzi nam jedynie o zwykłe pomalowanie ściany. I tak wałki z włókna poliestrowego i owczego szczególnie nadają się do malowania równych powierzchni, a  wałki z długim włosiem – do powierzchni nierównych.
Farbę wlewamy do czystej i suchej kuwety, a następnie przesuwając wałek po dnie pokrywamy go równomiernie farbą. Jeśli wałek jest bardzo nasiąkliwy, warto kupić też kratkę, którą kładzie się na kuwetę i przesuwając po niej wałkiem, odciska nadmiar farby.
Duże płaszczyzny malujemy prowadząc wałek długimi ruchami na krzyż.
Niektóre farby nakłada się tylko jedną warstwą. Aby ściana została dobrze i równo pokryta, należy wałek prowadzić najpierw w kierunku ukośnym, następnie ukośnie pod kątem rozwartym, potem poziomo. Pomalowanie każdego fragmentu ściany powinno się kończyć prowadzeniem wałka do góry.

Wałkiem malujemy duże płaszczyzny. Narzędzie powinno być równo zamoczone w farbie, ale nie może ona spływać.

walek

Do malowania narożników służy wałek kątowy lub pędzel.

katowy

Farbę wlewamy do kuwety malarskiej. Jej konstrukcja umożliwia usunięcie z narzędzia nadmiaru farby. (fot. Bumik)

bumik


Ocena: 5.0

Data publikacji: 2010-11-24

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.