Jak naciągnąć obwiśniętą siatkę ogrodzeniową?

Jak naciągnąć obwiśniętą siatkę ogrodzeniową?

Do naciągania siatki służą tzw. napinacze. Można wybierać spośród dwóch rodzajów: jeden montuje się na czas wykonywania prac, drugi – na stałe ) w tym przypadku późniejsza konserwacja ogrodzenia i naprężanie siatki są łatwiejsze).

Siatka z napinaczami
Sposobów mocowania napinaczy i naciągania siatki jest kilka. Oto jeden z nich.
Najpierw należy przeciągnąć druty napinające poziomo w górnym i dolnym fragmencie siatki, co ok. 50 cm. Na słupku początkowym drut napinający mocuje się starannie i napina. Na słupku końcowym przy pomocy podwójnego drutu wiązałkowego mocuje się napinacz i umocowuje w nim drut napinający.
Napinacz powinien zostać zamontowany w odległości 15 cm od słupka, łączy się go ze słupkiem pętlą z drutu lub obejmą mocującą. Napinacze należy umieścić na wszystkich słupkach początkowych, narożnych oraz podporowych.
Naciąganie drutów napinających rozpoczyna się od dołu i posuwa się ku górze. Prace wykonuje się najpierw przy naciągu, który znajduje się u dołu przy ostatnim słupku. Naciąganie linki naprężającej polega – zależnie od konstrukcji napinacza – na pokręcaniu znajdującą się na nim śrubą. Najczęściej do tego celu używa się klucza płaskiego.
Czynność tę należy powtarzać tak długo, aż wszystkie druty napinające będą prawidłowo naprężone. Najwyższy drut naciągowy przeprowadza się przez przelotki w słupkach pośrednich, a następnie młotkiem wbija gwoździe do przelotek. Na koniec mocuje się dolny i środkowy drut napinający do słupków pośrednich za pomocą podwójnego drutu wiązałkowego.

Siatka bez napinaczy
Jeżeli siatka została zamontowana bez napinaczy, należy odczepić ją odcinkami od słupków i naciągnąć ręcznie – przyda się pomoc.
Najpierw należy sprawdzić mocowanie siatki do słupka początkowego:  narożnego lub bramowego. Siatkę do słupków drewnianych mocuje się skobelkami, a do metalowych i betonowych za pomocą prętów płaskich lub okrągłych wplecionych w siatkę, które z kolei mocuje się do słupków.
Następnie odpina się siatkę z pozostałych słupków wzdłuż jednego boku ogrodzenia, o ile jego długość nie jest zbyt duża. Jeśli tak, wystarczy zwalniać siatkę z dwóch kolejnych słupków. Najlepiej, jeśli w napinaniu siatki biorą udział trzy osoby. Dwie napinają siatkę, a trzecia blokuje naciągnięty już fragment do słupków.
Siatka powinna być napięta sztywno, jednak tak, żeby nie zniekształcała oczek. Warto jednak przy tej okazji założyć, aby ułatwić sobie życie na przyszłość.

Siatka zgrzewana
Oprócz najpopularniejszej siatki ogrodzeniowej plecionej, dostępna jest też siatka o oczkach zgrzewanych. Prawidłowo zamontowana w zasadzie nie wymaga naciągania, jeśli jednak z jakichś przyczyn okaże się to konieczne, należy postępować w poniżej opisany sposób.
W każdym narożu oraz co 25 m.b. w linii prostej należy naciągnąć siatkę w identyczny sposób, jak przy słupkach krańcowych. Przypomnijmy: grzebień napinający (jest to jedno z akcesoriów przydatnych przy montażu tego rodzaju siatki) umieszcza się w połowie wysokości słupka tak, aby objął przynajmniej dwa druty poziome. Następnie należy wykorzystać grzebień jako dźwignię, w celu napięcia siatki w taki sposób, żeby dobrze przylegała do słupka.
Utrzymując naciąg siatki za pomocą grzebienia, należy przymocować druty poziome siatki do listwy montażowej (druty poziome znajdujące się w zębach grzebienia).
Czynności naciągania powtarza się od góry do dołu, tak aby zapewnić jednakowy jej naciąg siatki na całej wysokości.
Następnie należy zamocować wszystkie druty poziome za pomocą klipsów, potem zaś, utrzymując naciąg siatki za pomocą grzebienia, należy przymocować druty poziome siatki do listwy montażowej.
Naciągu siatki dokonuje się w pierwszej kolejności w połowie wysokości słupka, a następnie w części górnej i części dolnej. Pamiętać należy również o solidnym mocowaniu siatki klipsami do listwy montażowej (wszystkie druty poziome).
W razie, gdy naciąg siatki jest niewystarczający lub w przypadku zakładania ogrodzenia na nierównym terenie, istnieje możliwość dodatkowej poprawy naciągu. W tym celu przy pomocy zamocowanych do grzebienia napinającego szpilek należy przygiąć druty poziome tak, aby pogłębić fabryczny kształt fali. W celu zachowania estetycznego wyglądu ogrodzenia taki dodatkowy naciąg należy rozłożyć na większą liczbę oczek siatki.

Siatkę należy naciągać na słupkach narożnych. Są one wzmocnione skośnymi podporami, a zatem najbardziej stabilnie osadzone.

slupek

Również słupki pośrednie wzmacnia się podporami. Jeśli długość siatki jest duża, wówczas także w tym miejscach powinno się ją odpiąć od słupka i po naciągnięciu ponownie przymocować.

slupek_posredni

Do naciągania siatki służą linki naciągowe, które mocuje się do słupków. Jeśli nie zostały zastosowane napinacze, wówczas trzeba siatkę naciągać ręcznie, z pomocą drugiej osoby.

linka_naciagowa

Napinacze są dużym ułatwieniem podczas naciągania siatki. Poprzez skręcanie śruby zwiększa się jej napięcie. Wygodne są takie modele, które można założyć podczas montażu ogrodzenia na stałe.

napinacz

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Reklama

Przeczytaj również