Jak prawidłowo założyć oczko wodne?

Jak prawidłowo założyć oczko wodne?

Oczko wodne dodaje ogrodowi uroku. By było łatwe w pielęgnacji, trzeba jednak założyć je z głową.

Zacznijmy od wyboru miejsca – najlepiej częściowo zacienionego, bo pełnego słońca lipcowych upałów mogłyby nie znieść wrażliwsze gatunki ryb i roślin. Unikajmy jednak sąsiedztwa drzew liściastych, bo jesienią będziemy zmuszeni do wyławiania z oczka wodnego opadających liści. Jeśli planujemy podświetlenie oczka wodnego (co podnosi zarówno bezpieczeństwo spacerów po ogrodzie, jak i walory dekoracyjne oczka), wygodnie będzie, jeśli zlokalizujemy oczko w pobliżu domu – wtedy nie trzeba będzie prowadzić kabli na drugi koniec działki.

Kolejny problem do rozstrzygnięcia to wielkość oczka wodnego. Wbrew pozorom – im większe, tym łatwiejsze do utrzymania w czystości, bo z większym prawdopodobieństwem zajdą w nim naturalne procesy samooczyszczania. Oczko wodne nie może być jednak bardzo płytkie, bo zbyt szybko nagrzewałaby się w nim woda, czego ryby mogłyby nie przeżyć (absolutne minimum to około pół metra głębokości).

Ostatnia kwestia to właściwy dobór ryb i roślin – tu niezastąpiona jest porada fachowego ogrodnika.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2012-03-01

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Przeczytaj również