Jak radzić sobie ze śniegiem wokół domu?

Jak radzić sobie ze śniegiem wokół domu?

Zbliża się kolejna zima, a wraz z nią powraca odwieczny problem nadmiaru śniegu zgromadzonego w okolicy domu, na ścieżkach i podjeździe. Jak można sobie poradzić z jego nadmiarem?

Maty grzejne

Maty grzejne tworzące instalacje anty-oblodzeniowe i anty-śniegowe są rozwiązaniem, o którym trzeba pomyśleć na etapie budowy chodnika lub podjazdu. W wylewce układa się kable grzejne lub maty o odpowiednich parametrach, które po podłączeniu do sieci elektrycznej ogrzewają powierzchnię, zapobiegając utrzymywaniu się na niej lodu i śniegu. Instalacje tego typu mogą być sterowane w zależności od temperatury (grzanie załącza się, gdy ta spadnie poniżej 0ºC) lub pracować w trybie ciągłym. W wielu tego typach rozwiązań możliwe jest również ręczne programowanie całości. Zaletą takiego rozwiązania jest z pewnością mała ilość pracy, jaką trzeba włożyć w zimowe utrzymanie okolicy domu, wadą – koszty eksploatacji i wykonania.

Odśnieżarki

Odśnieżarki cieszą się coraz większym zainteresowaniem – to prosta metoda na szybkie pozbycie się śniegu sprzed domu. Odśnieżarka spalinowa jest w stanie poradzić sobie nawet z warstwą grubości pół metra! Do ich zalet należy zaliczyć z pewnością szybkość działania, niższe koszty niż w przypadku stałego podgrzewania podjazdu, jak również możliwość zastosowania w razie potrzeby w innych miejscach (np. w ogrodzie, u sąsiada). Odśnieżarkę należy jednak dobrze dobrać do warunków, w których będzie pracowała. Jeżeli zakup będzie przypadkowy, wówczas może się okazać, że ma ona za małą lub za dużą szerokość odśnieżania, śnieg jest odrzucany na zbyt małą odległość lub obsługa jej jest uciążliwa. Co jednak ważne, wszystkie odśnieżarki można stosować jedynie na gładkich powierzchniach (w przypadku nierówności, np. na żwirowych ścieżkach mogą one zniszczyć ścieżkę, wyrzucając wraz ze śniegiem zebrane z niej kamyki).

Reklama


Tradycyjne metody

Do puli możliwości należy również wpisać najtańsze i najbardziej niezawodne metody odśnieżania, czyli tradycyjne szufle i łopaty do śniegu oraz chemiczne działania pozwalające rozpuścić lód. Łopaty do śniegu wymagają jednak znacznie więcej siły fizycznej i czasu. Są stosunkowo tanie, jednak decydując się na jedną z nich nie warto wybierać najtańszych egzemplarzy – są one bardziej łamliwe i szybko można je uszkodzić.

Wśród chemicznych środków dominuje klasyczna sól (chlorek sodu, tzw. sól drogowa) sprzedawana w specjalnych, większych opakowaniach. Jest stosunkowo tania i łatwa w stosowaniu, jednak skutki jej używania mogą być bardziej kosztowne. Sól uszkadza niektóre materiały (np. płytki ceramiczne) i negatywnie wpływa na estetykę oraz trwałość zastosowanych rozwiązań (może np. powodować wykwity solne, niszczyć obuwie). Bardziej przyjaznymi środowisku i okolicy domu rozwiązaniami są tzw. sole ekologiczne, nie zawierające chlorku wapnia i sodu. Są one jednak znacznie droższe, co podnosi koszty zastosowania (zwłaszcza w perspektywie wykorzystywania przez całą zimę).


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2014-01-16

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.