Jak układać gres?

Jak układać gres?

Płytki gresowe są twarde, odporne na ścieranie i zarysowa­nie oraz mało nasiąkliwe. Dlatego stosuje się je chętnie we wnętrzach oraz na tarasach i balkonach. Wymagają jednak stosowania zapraw klejących o zwiększonej przyczepności.

Gres, czyli kamionka szlachetna, różni się od terakoty przede wszystkim mniejszą nasiąkliwością. Wynika ona z innego składu masy, z której formowane są płytki. Dzięki odmiennym technikom formowania (m.in. prasowaniu) płytki gresowe odznaczają się szczególnie też wysoką twardością i małą ścieralnością.

Przygotowanie podłoża
Podłoże pod płytki musi być starannie odkurzone, gdyż luźne resztki podłoża zmniejszają przyczepność kleju. Jeśli podłoże nie jest całkowicie równe, należy nierówności i ubytki wypełnić masą szpachlową i zatrzeć na gładko.

Układanie płytek
Układanie płytek możemy zacząć dopiero wtedy, gdy zaprawa masa szpachlowa wyschnie.
Pracę zaczynamy w najbardziej widocznym miejscu, od strony drzwi. Skrajne rzędy często wymagają docinania, a ponieważ nie zawsze wychodzi to idealnie równo, lepiej, aby nie były zbytnio eksponowane.

Najpierw kątownikiem należy wyznaczyć linię, wzdłuż której układać będziemy płytki. Można zaznaczyć ją na podłodze lub prowizorycznie przybić do betonowego podkładu prostą listwę, posłuży jako prowadnica.

Reklama


Następnie szpachelką rozprowadzamy klej na podłożu i wyrównujemy pacą zębatą. Pokrywamy jednorazowo ok. 1 m2, co pozwala na ułożenie i skorygowanie ułożenia płytek, zanim klej zwiąże. W trakcie pracy należy poziomnicą sprawdzać, czy powierzchnia posadzki jest równa.
Płytek nie układa się na styk – pozostaje między nimi szczelina, która następnie zostanie wypełniona fugą. Powinno się stosować zaprawy uelastycznione, szybkowiążące o podwyższonej przyczepności do krawędzi płytek.

W celu uzyskania równej spoiny na całej powierzchni posadzki, należy pomiędzy płytkami umieszczać krzyżyki dystansowe z tworzywa. Są dostępne w handlu w różnych wymiarach.
W ostatnich rzędach oraz narożnikach zazwyczaj jest konieczne docinanie płytek. Robimy to na koniec, każdorazowo przymierzając płytkę do wypełnianego miejsca. Płytki gresowe najlepiej ciąć piłą kątową z tarczą diamentową. Zwykłe maszynki do cięcia płytek mogą nie poradzić sobie z tak twardym materiałem.

Gdy już cała posadzka jest ułożona, skrobakiem usuwamy nadmiar kleju ze spoin. Po całkowitym wyschnięciu kleju oczyszczamy spoiny szczotką.

Pozostaje jeszcze fugowanie, czy jak kto woli spoinowanie. W tym celu gumową pacą wcieramy masę spoinową między płytki. Gąbką usuwamy nadmiar masy spoinowej, a po jej wyschnięciu przemywamy podłogę wodą.

Ostatnią czynnością może być zabezpieczenie posadzki preparatem utrudniającym brudzenie się fug i płytek.

Pamiętajmy
Układanie płytek gresowych nie różni się od wykonywania posadzki z tzw. kafelków. Jednak należy zastosować nieco inne materiały.

W przypadku płytek gresowych zaleca się stosowanie zapraw klejących na bazie cementowej z dodatkiem składników chemicznych zwiększających elastyczność zaprawy. W przypadku mocno obciążanych posadzek należy użyć półpłynnych zapraw klejących, umożliwiających przyleganie płytek do podłoża na całej powierzchni.

Przed klejeniem płytek należy elementy ze wszystkich paczek ułożyć na podłodze i sprawdzić, czy są całkowicie płaskie, równe wymiarowo, nieuszkodzone. Ważne jest też sprawdzenie, czy nie różnią się kolorystycznie. Przy czym, nawet jeśli nie dostrzeżemy różnicy w odcieniu, lepiej przemieszać płytki ze wszystkich opakowań, aby uniknąć powstania fragmentów różniących się nawet w niewielkim stopniu odcieniem.

Jeżeli podłoga ma dużą powierzchnię, należy podzielić ją na pola o wymiarach ok. 2×2 m. Musimy bowiem utworzyć szczeliny dylatacyjne, które będą przejmowały zmieniające się pod wpływem temperatury wymiary płytek. W szczelinach umieszcza się profile dylatacyjne, a pozostałą przestrzeń wypełnia materiałem elastycznym, np. silikonem.

Do układania gresu należy stosować kleje elastyczne, które rozprowadzamy na podłożu pacą zębatą.

Układanie grasu

Po przyklejeniu płytki gresowe należy mocno docisnąć do podłoża.

Układanie płytek gresowych

Ponieważ gres jest twardy, do jego docinania najlepiej stosować pilarki ukosowe.

bosch


Ocena: 2.3

Data publikacji: 2010-12-17

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Przeczytaj również