Jak wybrać odpowiednie oświetlenie LED?

Jak wybrać odpowiednie oświetlenie LED?

Podejmując decyzję o wyborze oświetlenia LED do naszego mieszkania, niejednokrotnie zastanawiamy się, czym kierować się, aby dobrać odpowiedni produkt o właściwych parametrach, spełniający nasze oczekiwania. Faktem jest, że niezwykle przywiązani jesteśmy do żarówek tradycyjnych i nieustannie właściwości oświetlenia innego rodzaju porównujemy właśnie do nich.

Jakimi parametrami kierować się przy wyborze LED-ów?

Podstawowa wiedza na temat właściwości powinna zawarta być na opakowaniu produktu LED. Dlatego też istotne jest, aby mieć świadomość, które parametry tak naprawdę są dla nas ważne i czym kierować się przy wyborze, by wybór okazał się trafny.

Strumień świetlny(lm) a moc(W)

Zapewne każdy z nas dobierając oświetlenie największą uwagę zwraca na fakt, aby w danym pomieszczeniu było odpowiednio jasno. Oczywistym jest, iż między sypialnią, łazienką, a miejscem pracy różnica będzie zasadnicza. Dlatego pierwszą istotną rzeczą, o której należy wiedzieć jest to, że w przypadku oświetlenia LED jasność nie jest zależna od mocy (W), lecz od strumienia świetlnego wyrażonego w lumenach (lm). To strumień świetlny w uproszczeniu definiuje, czy żarówka bądź też oprawa LED będzie świecić mocno czy słabo. Im strumień świetlny wyższy, tym więcej światła w pomieszczeniu, które chcemy oświetlić. Tak więc w tym przypadku Wat nie jest najważniejszy. Moc określa jedynie pobór prądu generowany przez nasze diody i układ ich zasilania.

Reklama


Energooszczędność

Nie bez znaczenia jest także energooszczędność. Niejednokrotnie niski poziom zużycia energii to także ważny argument przemawiający za wyborem tejże technologii. Największa oszczędność oświetlenia ledowego widoczna jest wówczas, gdy porównamy ją z żarówkami klasycznymi i halogenowymi.

Barwa oświetlenia LED

Kolejnym parametrem jest barwa samego światła. Jednostka temperatury barwowej to Kelwin (K) i właśnie on stanowi określenie barwy światła. Tak naprawdę to przecież nie potrzebujemy światła o takim samym natężeniu i temperaturze barwowej w każdym pomieszczeniu. Rozwiązania LED dają możliwość doboru barwy światła do konkretnego pomieszczenia, nadając odpowiedni klimat wnętrzu poprzez wybór barwy ciepłej, neutralnej czy też zimnej.

Trwałość oświetlenia

Trwałość oświetlenia LED to czas świecenia lampy podawany w godzinach (h). Producent deklaruje okres, zachowując odpowiednie warunki użytkowe. Lampy LED nie wygasają w nagły sposób, tak jak żarówki tradycyjne.

Sprawdzony dostawca

Obecnie na rynku jest wielu producentów i dystrybutorów oświetleń LED. Z uwagi na fakt, iż cena żarówki LED jest wyższa od ceny żarówki tradycyjnej, wybór należy potraktować jako inwestycję, do której niezbędne jest dobre przygotowanie się. Poleca się wybór firm znanych i zaufanych, które swoje produkty poddają szczegółowym kontrolom technicznym i badaniom. Zapewne produkty znanych firm dadzą nam pewność, iż informacje zamieszczone na opakowaniu są zgodne z prawdą, a dodatkowo produkty są objęte kilkuletnią gwarancją.

Pozornie zakup oświetlenia nie jest sprawą trudną. Jednakże, aby oświetlenie satysfakcjonowało nas w zupełności należy je dobrać uwzględniając bardzo wiele czynników.

 


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2015-10-26

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.