Jak wykonać elektryczne ogrzewanie podłogowe

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest bardzo przydatne wszędzie tam, gdzie nie można podwyższyć podłogi, aby ułożyć ogrzewanie wodne. Z tego względu często jest wykonywane także podczas remontu np. w łazienkach.

Maty grzejne stosowane w elektrycznym ogrzewaniu podłogowych mają jedynie 3 mm grubości i montuje się je bezpośrednio pod płytkami, w warstwie kleju lub masy samopoziomującej. Łącznie z warstwą zaprawy klejowej wysokość „grzejnika” ma tylko ok. 5 mm.

Skutecznie ogrzewają
Elektryczne maty grzejne mogą służyć jako ogrzewanie podstawowe, jednak ze względu na wysokie ceny energii elektrycznej stanowią przede wszystkim systemy dogrzewania pomieszczeń.

Elektryczne maty grzejne mają różną moc, którą dobieramy m.in. pod kątem przyszłego materiału posadzkowego. I tak maty o mocy 100W/m2 stosujemy na podłogach pokrytych wykładziną, klepką lub panelami podłogowymi, zaś maty o mocy 150W/m2 na podłogach wykończonych terakotą, inna okładziną ceramiczną lub kamienną.

Podłożem dla mat grzejnych może być zagruntowana posadzka betonowa, podłoga wyłożona np. terakotą lub podłoże z płyt budowlanych. Jeśli jest to możliwie, lepiej jest układać matę na warstwie izolacji termicznej.
Jako posadzka mogą być układane płytki i okładziny ceramiczne, w tym gres i terakota, cienkie okładziny kamienne oraz posadzki drewniane i panele podłogowe.

Reklama


Temperatura podłogi i moc maty są sterowane za pomocą elektronicznego regulatora temperatury. Włącza on i wyłącza matę zgodnie z żądaną, zadaną temperaturą. Programator pozwala na ustawienie temperatury podłogi stosowanie do dni tygodnia a także godzin w ciągu doby.

Montaż maty
Ułożenie maty grzejnej nie jest szczególnie skomplikowane, tym bardziej, że podczas zakupu maty i niezbędnych akcesoriów otrzymujemy również instrukcję producenta.

Matę grzejną kupujemy w odcinkach o długości w zakresie od 2 m do 24 cm. Szerokość maty to 50 cm. Najlepiej, jeśli w obrębie jednego pomieszczenia nie będzie ona łączona. Należy zatem określić potrzebna długość maty pamiętając, że jej pasy układamy równolegle, nacinając przy ścianę siatkę (ale nie uszkadzając kabla!) i układając drugi pas równolegle do pierwszego.

Maty nie układamy pod stałymi elementami wyposażenia, takimi jak pralka, lodówka, wanna, meble itp.
Jedną matę należy układać tylko w obrębie jednego pomieszczenia.W istniejącym podłożu należy wykuć bruzdę na dwie rurki instalacyjne, w których zostaną umieszczone: przewód z czujnikiem oraz końcówki kabla zasilającego. Rurki ochronne na granicy ściany z posadzką nie mogą być zgięte pod kątem prostym.

Rurka zostanie doprowadzona do puszki instalacyjnej, w której zamontowany będzie termostat. Zostanie w niej też umieszczony czujnik temperatury podłogi. Powinien znaleźć się z dala od brzegów obszaru pokrytego matami grzejnymi – umieszczamy go między przewodami grzejnymi, w odległości min. 50 od krawędzi maty.Po ułożeniu maty grzejnej na przeznaczonej do ogrzewania powierzchni, wprowadzamy przewody zasilające do rurki ochronnej i dalej do puszki podtynkowej, w której będzie instalowany regulator temperatury. Matę układamy w sposób następujący. Na oczyszczonej i zagruntowanej podłodze układamy zaprawę klejową (wolno stosować tylko zaprawy przeznaczone do wykonywania elektrycznego ogrzewania podłogowego; taka informacja musi być podana na opakowaniu). Układanie maty rozpoczynamy od miejsca, w którym będzie czujnik temperatury, Następnie na macie układamy drugą warstwę zaprawy lub masy samopoziomującej. Przewód grzejny musi być całkowicie pokryty zaprawą (lub masą). Pamiętajmy, że przewody grzejne nie mogą się znaleźć w strefie perzy samej ścianie. Należy zachować odstęp 10 cm. Na tak przygotowanym podłożu układamy posadzkę np. z płytek gresowych lub innego materiału dopuszczonego do stosowania na ogrzewaniu podłogowym. Podłączenia maty do sieci elektrycznej powinien dokonać uprawniony elektryk. Obwód zasilający matę musi być wyposażony w wyłącznik różnicowo-prądowy 30 mA oraz wyłącznik nadmiarowy o prądzie wyłączeniowym dopasowanym do mocy instalowanej maty.

Mata grzejna zasilana jednostronnie (fot. Thermoval).

thermowal1

Schemat elektrycznego ogrzewania podłogowego (rys. Thermoval)

thermoval

Układanie maty grzejnej (fot. Elektra).

elektra


Ocena: 3.0

Data publikacji: 2011-02-28

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Przeczytaj również