Jak wymienić uszkodzoną dachówkę

Jak wymienić uszkodzoną dachówkę

Z czasem może dojść do uszkodzenia pojedynczych dachówek. Najczęściej jest to spowodowane silnym wiatrem i zmianami temperatury, wskutek czego na powierzchni dachówek powstają rysy i pęknięcia. Uszkodzone pojedyncze dachówki należy wymienić jak najszybciej, gdyż nieszczelne pokrycie będzie przyczyną przeciekania dachu.

Poznajmy dachówki
Sposób usuwania pojedynczych dachówek zależy od sposobu ich zamocowania do drewnianych łat.
Najstarsze są karpiówki – płaskie dachówki, kształtem przypominające łuskę karpia. Obecnie najpopularniejsze są karpiówki zakończone półokrągło. Na łatach mocuje się je dzięki zaczepom na dolnej powierzchni, jeśli zaś wyposażone są w otwory, przybija się je gwoździami do łat.
Karpiówki można układać w łuskę, wówczas do jednej łatwy jest przymocowany jeden rząd dachówek. Inny sposób układania to w koronkę, kiedy na jednej łacie znajdują się dwa rzędy dachówek, przesunięte względem siebie o połowę szerokości dachówki.

Nowsze od karpiówek są dachówki zakładkowe. Od spodu każdy element ma wyprofilowany zaczep, który zahacza się o łatę. Po bokach i od strony czoła znajdują się wyprofilowane zamki, które podczas pokrywania dachu należy zaczepić o siebie. Zamki poprawiają szczelność pokrycia. Wśród dachówek zakładkowych znajdują się: renesansowe, marsylki, romańskie (inaczej śródziemnomorskie, greckie lub toskańskie).
Zamków nie mają esówki inaczej nazywane holenderkami. Nazwa pochodzi od charakterystycznego kształtu przypominającego literę S. Większość esówek ma od spodu wyprofilowane zaczepy, które zahacza się na łatach. Obecnie jednak dostępne są również esówki z zamkami.
Wśród dachówek są też, tworzące komplet, mnich i mniszka. Na wklęsłe mniszki układa się wypukłe mnichy, które do łat mocuje się klamrami lub drutem. Pokrycie nie jest bardzo szczelne, za to ciężkie i drogie. Dlatego stosuje się je przede wszystkim do renowacji obiektów zabytkowych.

Wymiana
Najłatwiejsze jest zdejmowanie karpiówek i esówek, które podczas układania są tylko zahaczane o łaty wyprofilowanymi zaczepami lub przybijane do nich gwoździami. Wówczas wystarczy sąsiednie dachówki z wyższego rzędu unieść i podłożyć pod nie kliny, a następnie wyciągnąć gwóźdź i zdjąć uszkodzoną dachówkę. Dachówki mocowane są do łat również za pomocą klamer metalowych lub śrub, jednak sposób ich wymiany jest taki sam.
Nieco trudniejsze jest zdejmowanie dachówek mających na krawędziach wyprofilowane zamki. Ponieważ zamki zazębiają się, konieczne jest podważenie również dachówki sąsiedniej z tego samego rzędu.
W miejsce usuniętej dachówki wstawia się nowo, koniecznie tego samego rodzaju i mocuje ją tak, jak przytwierdzony był element uszkodzony. Tak samo wymienia się większe fragmenty pokrycia dachu.

Najpopularniejsze są karpiówki, które mocuje się do łat gwoździami poprzez znajdujące się w dachówce otwory.

Reklama


karpiowka

Do grupy dachówek zakładkowych należy marsylka.

marsylka

Esówki, podobnie jak karpiówki mają od spodu wyprofilowane zaczepy, które opiera się na łatach.

esowka

Dachówki mocuje się do łat. Podczas wymiany uszkodzonego elementu, należy unieść dachówki z sąsiedniego rzędu, aby umożliwić jego odczepienie.

braas


Ocena: 2.7

Data publikacji: 2010-11-02

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.