Jak zalegalizować samowolę budowlaną – zmiany od 2018 roku

Jak zalegalizować samowolę budowlaną – zmiany od 2018 roku

Drugi etap legalizacji samowoli budowlanej – opłata legalizacyjna

Pieniądze na legalizację samowolki

Gdy nasze dokumenty zostaną pozytywnie rozpatrzone, możemy otrzymać dodatkowe wymogi odnośnie doprowadzenia budowy do stanu zgodnego z prawem, a następnie zostaniemy zobowiązani do uiszczenia opłaty legalizacyjnej. Pamiętajmy o tym, że na czas legalizacji wszystkie prace muszą zostać wstrzymane.

Jakie są koszty legalizacji? Jeśli nasz błąd polegał na braku zgłoszenia, będziemy zobowiązani do uiszczenia kwoty w zakresie 2.5 do 5 tysięcy zł. Jeśli mamy do czynienia z sytuacją, gdy wybrany obiekt lub przebudowa wymagały pozwolenia na budowę, stawkę oblicza się według określonego wzoru zawartego w prawie budowlanym.

Stawka podstawowa 500 zł x 50 x współczynnik kategorii obiektu x współczynnik wielkości obiektu

*Współczynniki, przez które pomnaża się stawkę bazową znajdziemy w załączniku do prawa budowlanego.

Reklama


Opłaty za brak pozwolenia na budowę zaczynają się od pułapu 25 tysięcy zł, a kończą na 900 tysiącach złotych. Przykładowo koszty legalizacji samowoli pod postacią wybudowania domu jednorodzinnego wynoszą 50 tysięcy zł. Dlatego w niektórych sytuacjach bardziej opłacalna wydaje się rozbiórka obiektów, a następnie ich ponowne wybudowanie. Jeśli opłata legalizacyjna jest dla nas zbyt wysoka, wystarczy że pominiemy termin jej uiszczenia, by odpowiedni organ wydał nakaz rozbiórki.

Co warto wiedzieć po nowelizacji ustawy w temacie samowoli budowlanej

Klucze

Jak mówi nowelizacja o prawie budowlanym z 2017 roku, w razie stwierdzenia naruszeń w zakresie określonym w ust.1, organ nakłada obowiązek ich usunięcia w określonym terminie. Jeśli nie zostanie to zrobione, zostanie wydana decyzja o odmowie zatwierdzenia projektu i pozwoleniu na budowę. Co ważne, organ administracji architektoniczno-budowlanej odmówi nam zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę, jeśli na terenie znajduje się inny obiekt budowlany, w stosunku do którego orzeczono nakaz rozbiórki.

Pozytywną informacją jest jednak to, że od nowelizacji wojewoda posiada uprawnienia, dzięki którym może odroczyć termin płatności lub rozłożyć opłatę legalizacyjna na raty. Poza tym, opłata może zostać również w zupełności lub w części umorzona. Niestety żadne z tych pojęć nie zostało doprecyzowane w prawie budowlanym i jest raczej rzadkością. Wiadomym jest, że wojewoda powinien zwrócić uwagę na sytuację majątkową i rodzinną osoby, która dopuściła się samowoli budowlanej, jednak w praktyce może być różnie.

Nowelizacja ustawy zmieniła ponadto terminy zgłoszenia sprzeciwu do zgłoszeń budowy. Dawniej urzędnicy mieli na to aż 30 dni, aktualnie jest to czas 21 dni, który ma przyspieszyć wszystkie inwestycje budowlane.

Samowola budowlana w Polsce

Choć nieznajomość prawa szkodzi, wielu z nas nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że wykonana niedawno adaptacja poddasza czy budowa nowego garażu podchodzi pod samowolę budowlaną i może być surowo ukarana. Według danych Głównego Urzędu Budowanego kilka lat temu (w 2012 roku) wydano „zaledwie” 365 decyzji o legalizacji samowoli, podobnie w kolejnym roku. Częściej zapadają decyzje o rozbiórce, których w tym samym roku było 4829, a w kolejnym 4719. Czy mamy się czego bać? Jeśli nie wybudowaliśmy nowego domu jednorodzinnego bez pozwolenia, na ogół możemy spać spokojnie. Jednak jak często się mówi, licho nie śpi i niezależnie od tego, czy sami zgłosimy samowolę budowlaną czy zostanie ona zauważona, mogą nas spotkać przykre konsekwencje.

Co sądzicie o polskim prawie budowlanym? Czy nowelizacja ustawy zmniejszy odsetek samowoli budowlanych?

Tutaj przekopiesz się na kolejną stronę artykułu
 1 2 
Czy artykuł był przydatny? Tak Nie
Czy możesz zaznaczyć kim jesteś? Inwestor indywidualny Wykonawca budowlany Uczeń

Data publikacji: 2017-06-22

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy się zapisać!

Wyrażam zgodę na przesyłanie mi przez Grupa PSB S.A. Siedziba, WEŁECZ 142 28-100 Busko-Zdrój, NIP: 655-16-40-402, REGON: 29093871, informacji handlowej drogą elektroniczną i telefoniczną (zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne). Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.

Obowiązek Informacyjny rozwiń

Autor tekstu

Z wykształcenia architekt wnętrz, który jest zapatrzony w nowoczesne i minimalistyczne wnętrza. Z zawodu copywriter, z pasji grafik i kinoman. Zainteresowania naszej ekspertki obracają się wokół wszystkiego co piękne, designerskie i... praktyczne. Jak każdy prawdziwy Polak uważa, że nie ma rzeczy, której nie umiałaby zrobić lub naprawić.