Jak zrobić drewniany mostek?

Drewniany mostek jest łatwo wykonać. Ponieważ nie wymaga on przygotowania projektu, musimy pamiętać, aby konstrukcja była odpowiednio mocna. To oznacza dobranie belek o odpowiednim przekroju, dość grubych desek na poszycie oraz przygotowania przyczółków, czyli fundamentu.

Mostek z drewna może być plaski lub wyprofilowany w łuk. Ten drugi jest bardziej efektowny, ale po deszczu nachylone pod kątem wejście i zejście staje się zjeżdżalnią. Z tego też względu warto wykonać przynajmniej z jednej strony odpowiednio stabilną poręcz.

Budujemy, oczywiście, mostek o dowolnej szerokości, ale planując wąską kładkę powinniśmy wziąć pod uwagę konieczność przejeżdżania wózkiem ogrodowym, taczka oraz np. przeprowadzenia kosiarki do trawy. Wspomniana poręcz musi być uwzględniona przy planowaniu wygodnej komunikacji.

Jako poszycie stosuje się deski, których grubość powinna wynosić 32-55 mm. Jeśli mostek nie będzie szerszy niż 120 cm ani dłuższy niż 300 cm, wystarczą dwie belki o przekroju 9×18 cm lub 10×20 cm.

Przygotowanie drewna

Reklama


Najlepiej wybrać gatunek drewna trwały, wytrzymały na obciążenia i odporny na działanie wody. Może to być rodzimy dąb, modrzew i robinia lub egzotyczne: bangkirai bądź lapacho.

Materiał musi być sezonowany i czterostronnie ostrugany, powinien też zostać zaimpregnowany środkami bezpiecznymi dla roślin i zwierząt.

Jeśli wejście na mostek będzie się znajdowało na poziomie gruntu, konieczne zabezpieczenie końców belek. W tym celu można je np. osłonić folią kubełkową, a dookoła miejsca osadzenia w gruncie lub betonowych stóp wykonać opaskę ze żwiru. Deski poszycia należy ponacinać w poprzek; te żłobienia zapobiegają poślizgowi, gdy materiał będzie mokry.

Wykonanie

Konstrukcja mostka musi być oparta na betonowych fundamentach. Umieszcza się je po obu stronach oczka lub strumyka tak, aby nie naruszyły materiału, z którego został wykonany. Wykop – na planie kwadratu –  powinien mieć głębokość 60 cm i długość boku ok. 30 cm. Ziemię w wykopie należy dokładnie ubić i wypoziomować. Beton wlewa się bezpośrednio do wykopu, bez szalunku. Gdy jest już dość gęsty, umieszcza się w nim kotwę ze stali nierdzewnej, z obejmą, do której przymocowana będzie drewniana konstrukcja.

Dźwigary mostku łukowego wykonuje się z prostych odcinków belek: krótkich na wejściu i zejściu oraz dłuższych, łączących poprzednie. Ich końce muszą być, ścięte pod takim kątek, aby uzyskać zaplanowaną wysokość łuku. można też zrobić mostek o „staranniej” wyprowadzonym łuku. Wówczas także fragmenty łączące wejście i zejście wykonuje się z krótkich odcinków belek złączonych pod odpowiednim kątem. Poszczególne elementy skleja się, łączy na wręby lub skręca śrubami.

Jeżeli możemy liczyć na pomoc, warto na brzegu złożyć dźwigary, sprawdzić, czy są identyczne i całość postawić na fundamentach. Końce konstrukcji mocuje się do obejm długimi, nierdzewnymi śrubami. Kolejnym etapem jest montaż poszycia. Ryflowane deski przykręcamy wkrętami, oczywiście nierdzewnymi, prostopadle do dźwigarów, nawiercając uprzednio gniazda. Powinno się stosować wkręty  o średnicy powyżej 5 mm i długości dostosowanej do grubości łączonych elementów.

Do mocowania słupków balustrady służą stalowe, lakierowane profile. Zazwyczaj mocuje się je tylko z dwóch stron słupka, ale większą stabilność balustrady zapewnią trzy punkty podparcia.

mocowanie_slupka2

Mostki drewniane można bez problemu kupić, jednak ich słabym punktem jest delikatna balustrada, która nie wytrzymuje gwałtownego oparcia się.

balustrada1


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2011-06-06

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.