Jak zrobić podwieszany sufit?

Jak zrobić podwieszany sufit?

Sufity podwieszane dawno już przeszły z biur do domów i mieszkań. Wykonuje się je najchętniej w kuchni oraz łazience, przy czym wcale nie muszą zajmować całej powierzchni sufitu.

W sufitach podwieszanych najczęściej ukrywamy oświetlenie halogenowe. Drugą zaletą jest izolacja akustyczna. W przestrzeni nad sufitem  prowadzi się instalację wentylacyjną oraz rozprowadzającą gorące powietrze z kominka. Wówczas kratki wylotowe i wlotowe montuje się w płytach g-k, stanowiących spód sufitu.
Konstrukcję najlepiej zbudować po zakończeniu prac mokrych.

Najpierw planowanie
Budowę podwieszanego sufitu należy zacząć od ustalenia poziomu, na którym powinien się znaleźć. Pamiętajmy przy tym, że chociaż ładnie wygląda oświetlenie wpuszczone w płaszczyznę, to jednak konstrukcja nie może nadmiernie zmniejszyć wysokość pomieszczenia.

Zaczynamy zatem od starannego zaznaczenia poziomu przyszłego sufitu na wszystkich ścianach pomieszczenia. Wygodnie będzie skorzystać z długiej poziomnicy, przy której narysujemy linię, lub z poziomnicy laserowej.
W drugiej kolejności na stropie zaznaczamy miejsca mocowania wieszaków rusztu, do którego zostaną przymocowane płyty gipsowo-kartonowe. Nad sufitem podwieszanym nie wolno prowadzić rur gazowych, gdyż w razie nieszczelności, bardzo szybko dojdzie do stężenia gazu grożącego wybuchem.

Budowa rusztu
Konstrukcję sufitu podwieszanego buduje się ze stalowych profili, które po zamontowa­niu tworzą ruszt. Ruszt może być jedno- lub dwuwarstwowy, co umożliwi montaż sufitu tylko na jednym poziomie lub na wielu poziomach. W drugim przypadku sufit jest bardziej dekoracyjny i stwarza większe możliwości efektownego oświetlenia wnętrza.  Ruszt jednowarstwowy jest mniej sztyw­ny id dwuwarstwowego, dlatego stosuje się go w pomieszcze­niach o szerokości do 4 m.

Reklama


Wytrzymałość sufitu podwieszanego na obciążenie nie jest duża. W celu powieszenia żyrandola czy kwiatów w wiszących doniczkach należy w odpowiednich miejscach przymocować do sufitu specjalne uchwyty.
Profile przyścienne UD podklejamy taśmą akustyczną i montujemy do wyznaczonych na ścianach linii za pomocą kołków szybkiego montażu.

Do stropu mocujemy wieszaki kotwowe za pomocą metalowych kołków sufitowych. Rozstaw wieszaków zależy od rodzaju i ciężaru planowanej zabudowy. Przykładowo, jeśli waga wszystkich elementów zabudowy sufitu nie przekroczy 15 kg/m2, odległość między wieszakami powinna wynosić 1 m. Im bardziej skomplikowany kształt i większa waga, tym gęstsze rozmieszczenie wieszaków.

Następnie ustalamy długość wieszaków, tak aby po przykręceniu poszycia uzyskać sufit na planowanej wysokości.Kolejny krok to przytwierdzenie do wieszaków profilu głównego CD. Jeśli ich rozstaw wynosi 1 m, wówczas profile główne rozmieszcza się co 90 cm. Teraz w rozstawie 40 cm mocujemy do profilu głównego profil nośny CD. Miejsca krzyżowania profili wzmacniamy łącznikami krzyżowymi.
W powstałej przestrzeni umieszczamy potrzebne instalacje.

Wykończenie sufitu
Sufit podwieszany wykańcza się płytami gipsowo-kartonowymi lub specjalnymi kasetonami, mocowanymi do rusztu. Płyty mocujemy prostopadle do profili przy pomocy wkrętów w rozstawie maks. co 17 cm. Na koniec szpachlujemy spoiny między płytami masą szpachlową i malujemy  sufit.

Zwykłe płyty po wykończeniu utworzą równą i gładką płaszczyznę. Zależnie od potrzeb można zamontować płyty dźwiękochłonne. Natomiast szczególny efekt uzyskamy przy pomocy płyt perforowanych. Już sama ich powierzchnia sprawia, że płaszczyzna sufitu nie jest monotonna. Jeśli jednak umieścimy źródła światła nie w płytach, a nad nimi i pomalujemy sufit na kolor ciemnoniebieski, uzyskami widok rozgwieżdżonego nieba. Taki sufit będzie interesującą dekoracją np. w sypialni.

Jeszcze inne możliwości dają płyty pokryte z obu stron włóknem szklanym, gdyż można je wyginać.

Szczególnie ważnym etapem prac jest dokładne wyznaczenie poziomu sufitu podwieszanego i równe przymocowanie profili przyściennych. (fot. Knauf)

knauf

Konstrukcja sufitu podwieszanego składa się z rusztu metalowego, do którego przykręca się poszycie – najczęściej z płyt g-k. (fot. Knauf)

knauf3

Sufit podwieszany umożliwia dekoracyjne operowanie światłem i często montuje się w nim oświetlenie halogenowe. (fot Knauf)

knauf2


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2011-01-14

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.