Jakie drzwi, gdy brakuje miejsca

Jakie drzwi, gdy brakuje miejsca

Jeśli mamy wąski korytarz, nieduży lub nieustawny pokój niekoniecznie musimy korzystać ze zwykłych drzwi rozwieranych, które zajmują po otwarciu sporo miejsca, a w trakcie otwierania można uderzyć nimi osobę znajdującą się po drugiej stronie.

Oczywiście najpopularniejsze są drzwi rozwierane i ich oferta jest największa. Najbogatsze jest też wzornictwo. Ale nam potrzeba czegoś innego.

Drzwi łamane
Takie drzwi były bardzo modne w latach 20. ub. wieku i chętnie stosowano je jako możliwość szybkiego podzielenia dużego pomieszczenia na mniejsze. Często miały szerokość pokoju i składały się z kilku skrzydeł połączonych zawiasami. Ozdobnie przeszklone stanowiły też efektowną dekorację pomieszczenia, a po otwarciu zyskiwało się duży pokój, przydatny np. do przyjmowania gości czy podejmowania całej rodziny.
Takie drzwi wróciły do łask. Konstrukcyjnie są takie same, jak drzwi skrzydłowe, rozwierane. Mogą być wykonane z litego drewna z przeszkleniem lub bez, ale najczęściej sięga się po materiał drewnopochodny, który jest nieco lżejszy. Nadal bardzo często stosowane są przeszklenia, np. ornamentowe, albo nawet witrażowe i są one osadzane w ramach z kantówek, czy płyty MDF, laminowanej w kolorze i fakturze różnych gatunków drewna.

Montuje się je się zazwyczaj wtedy, gdy drzwi rozwierane utrudniają aranżację po­mieszczenia lub chcemy połączyć dwa pomieszczenia – jadalnię z kuchnią czy salon z gabinetem – a jednocześnie zapewnić możliwość ich oddzielenia.

Drzwi mogą być otwierane na jedną stronę, ale zazwyczaj otwiera się je na dwie strony, gdyż po złożeniu każda połowa zajmuje mniej miejsca. Liczba skrzydeł po obu stronach może być taka sama, albo różna i zależy to głównie od tego, jaką szerokość mają mieć takie drzwi. Poszczególne segmenty są ze sobą połączone zawiasami, zaś segmenty skrajne są wyposażone w klamki, gałki lub pochwyty, a w razie potrzeby także w zamek mechaniczny.

Reklama


Drzwi harmonijkowe
Drzwi te składają się z wielu pionowych paneli połączonych elastycznymi lub sztywnymi zawiasami. Występują jako jedno- i dwuskrzydłowe. Najtańsze modele są wykonywane z plastiku lub laminowanych paneli i ich jakość jest średnia. Dostępne są też drzwi z twardych paneli PVC oraz drzwi z bezsęcznego litego drewna, których panele są łączone wytrzymałą taśmą tkaną z przędzy poliestrowej. Drzwi z tworzywa najczęściej są z litych paneli, chociaż można kupić także przeszklone ornamentowymi szybkami z polistyrenu w różnych kolorach. Również to tworzywo jest stosowane do szklenia drzwi drewnianych. Tu jednak zamiast szybek mogą być wklejone frezowane, drewniane kasetony. Drzwi są wyposażone w pochwyt lub gałkę, służące do zamykania oraz w magnes do zamykania lub mechaniczny zamek na kluczyk.

Drzwi poruszają się na dwóch szynach: jednej wpuszczonej w podłogę, najlepiej na równi z posadzką i drugiej przymocowanej u góry otworu drzwiowego, w jego świetle. Dobrej jakości drzwi wyposażone są w system przesuwu zapewniający bardzo ciche poruszanie się skrzydeł. Każdy panel jest niezależnie przymocowany do szyn. Drzwi harmonijkowe mają wysokość ok. 2 m i różną szerokość, od 80 cm wzwyż – zależnie od producenta. Dodatkowo można dokupić panele rozszerzające. Wiele modeli drzwi jest wyposażone w ogranicznik przesuwu.

Drzwi przesuwne
Tutaj mamy do wyboru drzwi jedno- lub dwuskrzydłowe poruszające się na szynie jezdnej przymocowanej do ściany nad otworem drzwiowym lub do drzwi poruszających się w kasecie.Kaseta może być wpuszczona w mur podczas budowy lub remontu domu, albo ukryta w ściance gipsowo-kartonowej lub gipsowo-włóknowej. Niektóre modele drzwi kasetowych są wyposażane w przeciwwagę domykającą je. Skrzydła drzwi przesuwnych podwiesza się na wózkach do szyny nośnej. Konstrukcja skrzydeł drzwi przesuwnych może być płyto­wa lub płycinowa – z wypełnieniem z kase­tonów drewnianych, płyty lakierowanej czy szkła.

Drzwi przesuwne kupuje się w komplecie, który zawiera wszystkie elementy niezbędne do ich zainstalowania. Są to skrzydła, pro­wadnice, wózki, kasety, w których chowa­ją się drzwi oraz różne dodatki, np. ogra­niczniki otwarcia czy elastyczne nakładki na krawędzie skrzydeł, wygłuszające hałas przy zamykaniu i zapobiegające przytrzaśnięciu palców. Niektórzy producenci oferują także wszystkie elementy potrzebne do zbudowa­nia ścianki osłonowej.

Drzwi łamane są bardzo wygodne, jeśli chcemy zamknąć szeroki otwór lub stworzyć możliwość łatwego podzielenia pomieszczenia. (fot. Sapeli)

sapeli

Drzwi przesuwne jedno- lub dwuskrzydłowe mogą poruszać się na tle ściany lub w kasecie. (fot. Porta)

porta

Drzwi harmonijkowe mogą być produkowane z drewna i ozdobione efektownymi szybkami. (fot. Klaczak)

klaczak


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2011-02-11

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Przeczytaj również