Jakie rolety okienne wybrać?

Jakie rolety okienne wybrać?

Najbardziej popularne i zróżnicowane są obecnie rolety tekstylne. Do grupy tych osłon okiennych należą bowiem zarówno modele transparentne, „podgumowane”, jak i rolety weneckie oraz rzymskie.

Zazwyczaj producenci oferują dwa rodzaje montażu. Typowe rozwiązanie to montaż do sufitu lub wnęki okna. Wygodniejszym rozwiązaniem są jednak „mini rolety” zakładane na pojedyncze skrzydła okienne (bez wykonywania w nich otworów).

Rolety tekstylne produkowane są z impregnowanej bawełny, włókien sztucznych lub płótna. Są odporne na działanie promieni słonecznych, łatwe w czyszczeniu (można je przemywać wodą) i nie strzępią się. Stopień, w jakim przepuszczają światło, uzależniony jest od rodzaju oraz koloru tkaniny i pozwala na uzyskanie bardzo ciekawych efektów dekoracyjnych. Do wyboru mamy rolety tkane „jednolicie” lub ażurowo, o brzegu gładkim lub zakończonym falbanami, a niektórzy producenci oferują nawet usługę wykonania rolet z materiału dostarczonego przez klienta.

Jeżeli zależy nam, by po zasłonięciu okna do wnętrza nie dochodziło światło, wybierzmy jednak rolety zaciemniające, które produkowane są z grubszych materiałów, od strony szyby dodatkowo pokrytych warstwą gumy. W przypadku tego typu rolet, kolorystyka nie ma wpływu na efekt zaciemnienia pomieszczenia.

Najbardziej „strojne” są z kolei rolety rzymskie i weneckie, nawiązujące do stylowych wnętrz poprzednich stuleci. Materiał ułożony jest tu w poziome fałdy, które przy opuszczaniu rolety stopniowo prostują się.

Reklama


Zwolennikom ekologii warto polecić rolety bambusowe, gdzie patyczki lub płaskie listewki splecione są w maty rozpraszające światło.

Do pomieszczeń intensywnie nasłonecznionych poleca się natomiast rolety z folii refleksyjnych, które zatrzymują promieniowanie słoneczne. Dzięki swoim właściwościom zmniejszają ilość ciepła dostającego się latem do domu (nawet o 10 stopni C) i ograniczają straty cieplne zimą (o około 30 procent). Mają też jeszcze jedną, unikalną zaletę – od strony pomieszczenia są prawie niewidoczne i zapewniają doskonały widok na zewnątrz, co sprawia, że wnętrza są wizualnie „otwarte”.

Pamiętajmy też o istnieniu rolet zewnętrznych, które doskonale chronią przed upałami, stratami ciepła w zimie, hałasem i włamaniem. Sterowanie nimi odbywa się zazwyczaj za pomocą pilota lub czujników nasłonecznienia i temperatury.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2011-03-30

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Przeczytaj również