Kiedy najlepiej montować okna?

Kiedy najlepiej montować okna?

Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista i zależy od kilku czynników. Nietrudno się domyślić, że okna montuje się dopiero po przykryciu budynku dachem. Inaczej nie miałoby to sensu.

Jeżeli budowę musimy prowadzić etapami i przed zimą zdążyliśmy tylko postawić stan surowy, wówczas należy dokładnie zakryć otwory okienne i drzwiowe, aby nie dostawał się przez nie śnieg i deszcz. Na tym etapie wstawianie okien wręcz nie jest wskazane, gdyż po prostu znajdą się na nie chętni.  W późniejszych etapach budowy zamontowanie okien po ułożeniu instalacji może uchronić je przed rozkradzeniem, o ile plac budowy nie jest pilnowany. Z drugiej jednak strony, warto wstawiać okna możliwie późno, aby nie były narażone na uszkodzenie podczas prowadzenia prac np. tynkarskich.

okno

Należy więc zwrócić szczególną uwagę na to, aby mocowanie okna było solidne i wytrzymałe – okno poddawane jest bowiem siłom parcia i zasysania wiatru, a niewłaściwy montaż może spowodować jego wypadnięcie

Często pojawia się pytanie, czy moment montażu okien jest uzależniony od ich rodzaju, czyli materiału, z jakiego wykonane są ramy. Obecnie nie ma to większego znaczenia. Oczywistym jest, że warunki panujące w niewykończonym lub jeszcze niezamieszkałym domu nie mają wpływu na okna z PVC czy kompozytu. Natomiast nowoczesne okna drewniane są produkowane z elementów klejonych warstwowo, odpornych na odkształcanie się pod wpływem zmian temperatury i wilgotności powietrza. Są też wykończone wieloma warstwami lakierów, co również zwiększa ich odporność na czynniki atmosferyczne i zniszczenie.
Mogą pojawiać się wątpliwości, czy w wykańczanych wnętrzach, gdzie np. schną tynki nie panuje zbyt duża wilgotność powietrza. I znów w dużym stopniu zależy to od zastosowanych technologii. Nowoczesne tynki gipsowe zawierają stosunkowo mało wilgoci, zaś i tak konieczne jest wietrzenie pomieszczeń, aby je dosuszyć.

Reklama


Jeżeli mamy sprawdzoną ekipę wykonawczą, warto uwzględnić zdanie fachowców lub kierownika budowy. Jeśli natomiast decydujemy sami, najlepiej chyba termin montażu zgrać z możliwością uchronienia naszej własności przed kradzieżą.

 


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2010-03-17

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Przeczytaj również