Komin bez przecieków – obróbki blacharskie

Komin bez przecieków – obróbki blacharskie

Obróbki blacharskie wykonuje się na krawędziach i w załamaniach połaci dachu – wokół kominów, ale także w okolicy włazów, okien dachowych, lukarn oraz wywietrzników. Wszędzie tam dach jest bowiem szczególnie narażony na przenikanie wody przez pokrycie dachowe.

Im bardziej skomplikowany jest dach, tym więcej obróbek będzie trzeba na nim wykonać, a im mniejszy spadek dachu, tym szersze powinny być wykonywane obróbki (woda spływa wtedy wolno i łatwiej wnika pod pokrycie).

Materiał użyty do wykonania obróbek musi mieć trwałość zbliżoną do trwałości pokrycia (żeby obróbki nie zużyły się wcześniej niż samo pokrycie). Dla dachów pokrytych dachówką ceramiczną zaleca się więc stosowanie obróbek z miedzi, cynku lub blachy tytanowo-cynkowej, których trwałość sięga nawet 100 lat.

Obróbki wykonuje się jednak również z blachy stalowej ocynkowanej (niekiedy z dodatkową warstwą plastizolu lub poliestru) oraz blachy aluminiowej. Można też kupić tzw. gotowe obróbki, czyli odpowiednio uformowane elementy lub elastyczne taśmy z tworzywa sztucznego.

Obróbka blacharska komina to blaszany kołnierz, który zakrywa szczelinę między ścianą komina a pokryciem dachu, zabezpieczając go w ten sposób przed przeciekaniem.

Reklama


Kołnierz taki może zostać wykonany na placu budowy lub w warsztacie. Elementy kołnierza (dolny, górny i dwa boczne) robi się z pasów blachy o szerokości około 40 cm. Wygina się je pod odpowiednim kątem tak, by przylegały jedną częścią do ściany komina, a drugą – do połaci dachu.

Niezależnie od rodzaju pokrycia dachowego, w ścianie komina wykonuje się szczelinę o głębokości 2 cm, w którą potem wsuwa się górną krawędź obróbki. Elementy kołnierza łączy się ze sobą na tzw. rąbek.

Po zamocowaniu obróbki, szczelinę zapełnia się kitem silikonowym. Obróbki komina nie powinno się mocować na sztywno, na przykład zaprawą cementową. Blacha obróbki i mur komina mogą bowiem odkształcać się pod wpływem temperatury, a to powodowałoby pękanie zaprawy.

Obróbkę wokół komina mocuje się podczas układania pokrycia (jeden element kołnierza wykłada się na pokrycie dachu, a drugi – chowa pod jego spód). Dolną krawędź obróbki mocuje się do łat lub poszycia dachu.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2010-02-08

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.