Korek – pomysł na wykończenie ściany

Korek – pomysł na wykończenie ściany

Korek to niezbyt popularny materiał wykończeniowy, pomimo swoich bardzo dobrych właściwości izolacyjnych. Elastyczność, trwałość, odporność na wilgoć oraz łatwość konserwacji to główne jego zalety.

Okładzina z korka
Płyta korkowa składa się z warstwy spodniej – podkładowej, drobno mielonego korka oraz wierzchniej – grubego korka dekoracyjnego. Wymiar płytki korkowej to 3x300x600 mm. Na rynku dostępne są płytki korkowe o różnej fakturze dekoracyjnej, w kilkudziesięciu wzorach i kolorach. Do mocowania wykorzystuje się specjalny klej do korka.

Kolory płyt korkowych
Płytki korkowe występują w barwach naturalnych, czyli w odcieniach brązu i beżu. Mogą również być malowane bądź woskowane. W pierwszym przypadku cała płytka może być pokryta jednolicie warstwą farby zachowując fakturę korka, lub jedynie warstwa spodnia. Możliwe jest również wybarwienie warstwy spodniej na inny kolor, a dekoracyjnej na inny. Podstawowe barwy to biel, czerń, zieleń i czerwień.

Mocowanie korkowych płyt
Montaż samych płytek nie należy do czynności trudnych czy czasochłonnych. Najważniejsze, by odpowiednio przygotować podłoże oraz użyć odpowiedniego kleju.
Klej dyspersyjny – zalecany wyłącznie do chłonnych podłoży, umożliwia zmianę położenia płytki jeszcze po upływie kilkunastu minut po ich położeniu.
Klej kontaktowy – do powierzchni chłonnych i niechłonnych, nie ma możliwości zmiany ułożenia płytki po przyklejeniu.

Przygotowanie ściany

  • W przypadku nowych podłoży:
    Tynki tradycyjne – do przystąpienia klejenia korka można przystąpić po upływie 3-4 tygodni od zakończenia tynkowania.
    Płyty gipsowo – kartonowe – klejenie można rozpocząć po całkowitym wyschnięciu masy szpachlowej.

Reklama


 

  • W przypadku starych podłoży:
    Podłoże nierówne – tego rodzaju podłoże należy wyrównać i pozostawić zaprawę wyrównującą do wyschnięcia.
    Podłoże kruszące się, chłonne – na ścianę z takimi defektami konieczne jest naniesienie gruntu, by poprawić słabe parametry.

Złuszczająca się farba, odchodzący tynk – jeśli tynk odspaja się od muru, lub farba jest odparzona i złuszcza się, niezbędne będzie usunięcie oraz wyrównanie podłoża.

Tapeta na ścianie – poprzednia tapeta musi zostać usunięta

Przygotowanie samych płytek korkowych
Kolejnym krokiem po przygotowaniu podłoża jest przygotowanie korka. Płytki korkowe przed przyklejaniem należy wyjąć z opakowań, porównać odcienie, zaplanować ułożenie w taki sposób, by powstała ciekawa kompozycja na ścianie.

W przypadku używania kleju kontaktowego należy nanieść go na korek, jeżeli natomiast wykorzystujemy korek dyspersyjny do chłonnych podłoży wówczas nakładamy go wyłącznie na ścianę.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2014-10-01

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.