Krzewy i drzewa ozdobne upiększające ogród

Krzewy i drzewa ozdobne upiększające ogród

Ogrody w ostatnim czasie cieszą się bardzo dużą popularnością. Modne stało się ich zakładanie nie tylko w celu zagospodarowania przestrzeni wokół domu, lecz przede wszystkim dla celów wypoczynkowych. Zakładając ogród ważne jest, aby nie tylko czarował swoim urokiem, ale również, by był łatwy w pielęgnacji. Wszystko zależy od tego, co posadzimy w tym ogrodzie.

Każdy ogród wymaga odpowiedniej opieki ze względu na to, jakie rośliny w nim posadzimy. Pamiętać należy, aby dobrać je odpowiednio do warunków panujących w ogrodzie, czyli ze względu na nasłonecznienie, rodzaj gleby itp. Bardzo ważnym elementem znajdującym się w każdym ogrodzie są drzewa i krzewy. To one prócz upiększania ogrodu ze względu na swoją ciekawą formę, piękne kwiaty, ozdobne liście, czy nietypowe barwy mogą stworzyć zaciszny kąt na naszej działce, gdzie będzie można się zrelaksować.

Drzewa w ogrodzie

O czym należy pamiętać sadząc drzewa?

Drzewa ze względu na swoje rozmiary są roślinami decydującymi o ogólnym wyglądzie ogrodu. Dlatego też sadząc je należy przemyśleć miejsce, gdzie umiejscowione zostaną określone odmiany, aby nie okazało się po kilku latach, kiedy to roślina rozrośnie się, iż nie jest to jednak dla niej odpowiednie miejsce. Rozrośniętych już drzew w przeciwieństwie do innych krzewów, czy bylin nie ma możliwości przesadzenia, w przypadku gdy uznamy, iż burzą one kompozycję ogrodu, bądź nadmiernie coś zacieniają. Ponadto pamiętać również trzeba, że korzenie drzew niejednokrotnie rozrastają się bardziej, aniżeli sama korona. Może to niekorzystnie wpłynąć na rozrost innych roślin, poprzez pozbawianie ich pokarmu i wody. Obecnie odchodzi się od sadzenia nadmiernej ilości drzew liściastych czy owocowych w ogrodach na rzecz tych ozdobnych. Nie jest to wyłącznie kwestia mody, lecz w głównej mierze względy praktyczne. Stosowny dobór drzew ozdobnych sprawia, że ogród potrzebuje pielęgnacji w znacznie mniejszym zakresie, a w przypadku występowania iglaków znika kłopot suchych liści, które trzeba by usuwać  kiedy opadną. Ogród obsadzony iglakami jest zielony przez cały rok, jednakże występowanie wyłącznie tego rodzaju drzewek może tworzyć monotonny obraz, co warto  urozmaicić umieszczając w nim ciekawe gatunki drzew kwitnących, o ciekawych, kolorowych liściach, czy też tych owocowych. Kompozycja stworzona z drzew liściastych jak i tych, które nie zrzucają liści na zimę  pozwoli uzyskać efektowny  ogród przez cały rok

Reklama


Drzewa liściaste i iglaste proste w uprawie

Robinia – powszechnie zwana akacją. Jest drzewem o małych wymaganiach glebowych. Szybko się rozkrzewia. Kwitnie w czerwcu wydając białe kwiaty.

Dąb – do aranżacji ogrodów wykorzystywany jest dąb czerwony oraz dąb szypułkowy stożkowaty. Długowieczne, odporne drzewo o małych wymaganiach glebowych.

Lipa krymska – duże drzewo o ciemnozielonych błyszczących liściach. Odporne na mrozy, o niewielkich wymaganiach glebowych.

Brzoza brodawkowata – drzewo sięgające dużych rozmiarów, o małych wymaganiach glebowych. Jej gałęzie są wiotkie, liście drobne, wcześnie się zieleni. Pnie pokryte białą korą stanowiącą całoroczną ozdobę ogrodu.

Jarząb pospolity – czyli jarzębina. Ma niewielkie wymiary i wymagania glebowe. Ozdobę stanowią owoce.

Sumak octowiec – niskopienne, niewielkie drzewo o egzotycznym wyglądzie, rozłożystej, płasko zaokrąglonej koronie. Ozdobą są stożkowate owocostany o bordowym zabarwieniu. Ciemnozielone liście, jesienią wybarwiają się na jaskrawoczerwony kolor.

Wierzba japońska Hakuro – nieduże drzewko o ozdobnych liściach wybarwionych na różowo lub kremowo. Dosyć łatwa w uprawie. Trochę wrażliwa na bardzo surowe zimy.

Wierzba biała zwisająca – duże, rozłożyste drzewo o zwisających do ziemi pędach w kolorze żółtozielonym. Rośnie dobrze w glebie zarówno wilgotnej jak i suchej.

Jabłonie ozdobne – małe lecz efektowne drzewa. Kwiaty mogą mieć barwę białą, różową lub purpurowo różową. Kwitną w maju. Ozdobą są jesienią owoce wielkości wiśni, w kolorze czerwonym lub żółtym.

Głóg dwuszyjkowy – kwitnie na początku czerwca na czerwono, różowo lub biało. Kwitnące gałęzie nadają się do wazonu i bez szkody dla rośliny można je ścinać. Rośnie dobrze w prawie każdej glebie.

Jałowce – posiadają igły w różnych odcieniach  w zależności od odmiany. Są one dosyć łatwe w pielęgnacji. Są odporne na mrozy.

Jodła koreańska – drzewo iglaste o dwubarwnych igłach – z wierzchu ciemnozielonych, pod spodem kredowo-białych. Posiada również bardzo efektowne szyszki w fioletowym lub niebieskim kolorze. Jest odporna na mrozy. Rośnie wolno.

Sosna zwyczajna – może rosnąć na glebach piaszczystych. Woli miejsca słoneczne, w zacienionych miejscach traci igły. Dobrze znosi przycinanie. Igły sosny zawierają substancje, które mają właściwości odkażające i bakteriobójcze.

Sosna limba – długie igły, ciemnozielone. Limba osiąga duże rozmiary, ale rośnie bardzo wolno. Wytrzymała na mrozy i wiatry, odporna na choroby.

Drzewa liściaste i iglaste trudniejsze w uprawie

Klon palmowy – dekoracyjna roślina w postaci krzewu lub niedużego drzewa. Największą ozdobą są liście, delikatne, ostro powcinane. Pięknie się wybarwiają od koloru zielonego, jesienią przebarwiające się karminowoczerwono, pomarańczowo lub żółto. Występują również odmiany o liściach atrakcyjnie wybarwionych przez cały sezon – najczęściej jest to kolor ciemnoczerwony. Jest piękną rośliną, ale jednocześnie delikatną, głównie wrażliwa na silne mrozy – wymaga starannego zabezpieczenia na zimę. Wymaga także odpowiedniej gleby i stanowiska. Klony palmowe powinny rosnąć w miejscach osłoniętych.

Jabłoń purpurowa – nieduże drzewo, pięknie kwitnące w pierwszej połowie maja. Kwiaty koloru purpurowo czerwonego lub ciemnoróżowego. Część odmian jabłoni purpurowej posiada czerwone liście. Jej ozdobne owoce długo pozostają na drzewie. Jabłonie purpurowe są co prawda odporne na suszę i mrozy. Niestety  często są atakowane przez parcha jabłoni, mączniaka prawdziwego i mszyce. Niezbędne jest wykonywanie oprysków przeciwko parchowi i mączniakowi.

Magnolia – krzew liściasty lub drzewo o niezbyt dużych rozmiarach efektownie kwitnący w kwietniu. Kwiaty magnolii są duże o kielichowatym kształcie. Pąki kwiatów  są wrażliwe na przymrozki, a ponadto ma wrażliwe korzenie i nie lubi przesadzania. Najlepiej rośnie w miejscach osłoniętych od wiatru, nasłonecznionych lub lekko zacienionych. Wymaga gleby żyznej, średnio wilgotnej.

Wiśnia japońska (piłkowana) – kwitnie od połowy do końca wiosny kwiatami  koloru różowego. Lubi miejsca słoneczne , zaciszne oraz glebę przepuszczającą wodę. Do uprawy w Polsce nadaje się odmiana o nazwie Hisakura.

Cypryśnik błotny – drzewo iglaste. Igły  przebarwiają się jesienią na kolor rdzawobrązowy, a na zimę opadają. Ma dość specyficzne wymagania i pewną wrażliwość na mrozy. Wyjątkowo wrażliwe na surowe zimy są młode okazy. Potrzebuje dużej wilgotności w powietrzu i wilgotnej lub bagnistej gleby. Jest jednak drzewem odpornym na choroby i szkodniki.

Krzewy w ogrodzie

Krzewy stanowią dobrą alternatywę dla osób nie mogących poświęcić zbyt dużej ilości czasu na pielęgnację ogrodu. Z reguły raz posadzony krzew rośnie przez kilka lat, nie sprawiając kłopotów. Ważne jest odpowiednie rozmieszczenie, by uzyskać odpowiedni efekt. Krzewy zielone tworzą bardzo dobre tło ogrodu przez cały rok, natomiast te kwitnące dodają niezwykłego uroku, gdyż zazwyczaj wydają piękne, efektowne kwiaty. Bardzo duża część krzewów kwitnie wiosną, lecz są również takie, których kwitnienie przypada latem lub jesienią. Nie można zapominać o tych okazach, które ze względu na barwę oraz owoce bardzo ciekawie wyglądają zimą i jesienią.

Odmiany krzewów prostych w uprawie

Azalia – to krzew, którego liście opadają w zimę. Kwitnie najczęściej w połowie maja. Kwiaty duże o pięknym kształcie i różnych kolorach. Lubi miejsca cieniste i lekko chłodne, dobrze rośnie pod koronami drzew. Dosyć odporna na mróz, łatwa do przesadzenia.

Lilak – to krzew o wielu odmianach. Najbardziej okazałe są kwiaty bzów szlachetnych. Najłatwiejszy w uprawie – lilak zwyczajny, może mieć do 3m wysokości. Dość mocno się rozgałęzia. Kwitnie około połowy maja, a zapach kwiatów zna chyba każdy. Bzy mogą rosnąć w ubogich glebach, odporne na mróz i suszę.

Forsycja – to dość popularny krzew. Kwitnie wczesną wiosną kwiatem w kolorze żółtym, następnie rozwijają się liście. Krzew rośnie dość szybko, osiąga wysokość do 5m, ma długie gałęzie. Obficiej kwitnie jeśli się ją przycina co roku.

Jaśminowiec – kwitnie pod koniec maja i na początku czerwca. Jego kwiaty są koloru białokremowego, o miłym zapachu. Można je uprawiać w ubogich glebach, wytrzymałe na mróz. Posadzone w miejscach nasłonecznionych obficiej kwitną.

Jałowiec skalny – głównie są to rośliny o kształcie wąskiego stożka. Wyprostowane, łuskowate, gęste, o igliwie niebieskoszarej lub zielonym zabarwieniu. Krzew o niewygórowanych wymaganiach, odporny na suszę i niską temperaturę. Nadaje się do niewielkich ogrodów, nasadzeń pojedynczych, lub na skalnik.

Migdałowiec – występuje w postaci krzewu lub małego drzewa. Ma niewielkie wymagania pokarmowych. Posadzony w miejscu słonecznym ale zacisznym przepięknie kwitnie. Kwitnienie przypada zazwyczaj na przełomie kwietnia i maja. Kwiaty podobne do małych różyczek, najczęściej różowe lub ciemnoróżowe.

Rodzaje krzewów bardziej wymagających w uprawie

Hibiskus (ketmia) –  to krzew o niezbyt dużych wymiarach  – najczęściej 1m, którego ozdobą są duże kwiaty w kolorze czerwonym, różowym, niebieskawym lub białym. Kwitnie od sierpnia do października. Lubi glebę lekką, pulchną oraz słoneczne miejsca. Wrażliwa na mróz.

Pigwowiec – krzew kwitnący na przełomie  marca i kwietnia. Kwiaty koloru jaskrawo pomarańczowego, łososiowego lub pomarańczowo czerwonego. Liście błyszczące, ciemnozielone. Ozdobą są również owoce w żółtym lub żółtozielonym kolorze.

Hortensja –  Zużywa dużo wody. Lubi glebę wilgotną, cień lub półcień. Kwitnie od końca lipca do połowy września kwitami w kolorze niebieskim lub różowym. Na zimę krzewy należy zabezpieczać przed mrozem.

Wrzosy – przed ich wysadzeniem należy odpowiednio przygotować podłoże, czyli wzbogacić ziemię w kwaśny torf oraz przekompostowaną korę. Krzewinki przed nadejściem mrozów należy obficie podlać i zabezpieczyć na zimę. Aby wrzosy dobrze się rozkrzewiły trzeba corocznie przycinać ich pędy.

Drzewa i krzewy w każdym ogrodzie odgrywają istotną rolę. Stanowią przede wszystkim jego ozdobę, ale również poprawiają mikroklimat. Dlatego też nasadzenie należy bardzo dokładnie rozplanować, by można było cieszyć się nimi nawet przez wiele lat.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2014-06-11

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.