Kuchnia otwarta czy zamknięta – plusy i minusy

Kuchnia otwarta czy zamknięta – plusy i minusy

Kuchnia zamknięta to idealne rozwiązanie dla osób, które podczas gotowania chcą się wyciszyć lub odizolować od domowników nieprzejawiających kulinarnych zainteresowań. Takie rozwiązanie pozwala bowiem gotować bez przeszkadzania innym w oglądaniu telewizji. Dodatkowo, wszelkie zapachy unoszące się podczas przyrządzania potraw nie roznoszą się po całym mieszkaniu, a nieporządek pozostaje ukryty przed oczami gości. Jednak dla osób potrzebujących przestrzeni, zamknięte wnętrze kuchni może być czasem przytłaczające. Trzeba też liczyć się z wrażeniem izolacji i odcięcia od życia towarzyskiego toczącego się w salonie.

Otwarcie kuchni na część dzienną skutkuje natomiast optycznym powiększeniem mieszkania. Umożliwia też bezpośredni kontakt z domownikami i gośćmi, a także stały nadzór nad bawiącymi się w jadalni dziećmi.

Dla osób, którym ciężko się zdecydować, jaki rodzaj kuchni wybrać, wymyślono rozwiązanie pośrednie – oddzielenie kuchni od salonu wyspą. Jeśli podniesiemy jej blat od strony pokoju, ukryjemy bowiem to, czego nie chcielibyśmy eksponować w obecności gości, a jednocześnie podczas gotowania nie stracimy z nimi kontaktu wzrokowego.

 


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2011-01-25

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Przeczytaj również