Malowanie pokoju

Malowanie jest najprostszym sposobem wykończenia ścian oraz ich odnowienia. Natomiast oferta farb jest tak bogata, że może przyprawić o ból głowy.

Wybierając farbę do pokoju przede wszystkim skupiamy się na kolorze. Tymczasem jest to bardzo ważne kryterium, ale równie istotny jest rodzaj zastosowanej farby. Ten zaś zależy m.in. od takich czynników, jak podłoże oraz przeznaczenie pomieszczenia.

Wybór farby
Obecnie do malowania wnętrz powszechnie używa się farb wodorozcieńczalnych. Powinniśmy zatem przede wszystkim skupić się na dopasowaniu farby do rodzaju ścian w naszym domu czy mieszkaniu.
Niemal całkowicie uniwersalne są farby dyspersyjne, tzw. emulsyjne, w których spoiwem są dyspersje tworzyw sztucznych, np. żywic akrylowych. Właściwie nie nadają się tylko do malowania tynków wapiennych lub o dużej zawartości wapna. Można je więc stosować na tynki cementowe, cementowo-wapienne i gipsowe. Powłoki są trwałe, odporne na ścieranie. Odporne na szorowanie są farby lateksowe, które jednocześnie zabezpieczają prze wnikaniem wody. Możemy je stosować w kuchniach, ale też w pokojach, jeśli mamy psa. Właściciele czworonogów wiedzą dobrze, że tam, gdzie najchętniej kładzie się pupil, ściana szybko jest dość mocno zabrudzona. Farbami lateksowymi maluje się tynki cementowo-wapienne, podłoża betonowe, gipsowe czy płyty kartonowo-gipsowe.

Szczególną funkcję pełnią farby izolujące zabrudzenia. Skutecznie kryją plamy z nikotyny, sadzy, rdzy oraz wyschnięte plamy po zaciekach. Jeśli więc ściany są mocno zabrudzone, a nie chcemy robić dużego remontu, warto sięgnąć po takie właśnie preparaty. Mogą być stosowane we wszystkich rodzajach pomieszczeń i na praktycznie każdym podłożu.

Gładkie lub z wzorem
Bardzo duża jest oferta farb białych oraz w gamie kolorystycznej oferowanej przez konkretnego producenta. Jeśli chcemy mieć kolorowe ściany, najlepiej kupować farbę w tych sklepach, które mają mieszalniki kolorów. Dzięki temu nawet jeśli kupimy za mało farby, możemy dokupić identyczną na podstawie komputerowego opisu proporcji składników. W pokojach modne są obecnie kolorowe ściany. Zależnie od gustu mogą być pastelowe lub intensywne, ale trendy jest przynajmniej jedna powierzchnia taka, która będzie rzucała się w oczy. I nie musi być wcale gładka. Można wymalować na niej wzory własnego autorstwa lub stworzone za pomocą szablonów.
Można sięgnąć po odważne, intensywne zestawienia kolorystyczne, albo uzyskać delikatny wzór np. za pomocą farb o różnym połysku.

Czym malujemy
Ściany możemy malować za pomocą pistoletu natryskowego, pędzla lub wałka. Wzory z szablonów robimy małym wałkiem albo zwiniętym w kulkę kawałkiem gładkiego, miękkiego materiału. Należy nabierać tyle farby, żeby nie skapywała z narzędzia. Pamiętajmy też, że za pomocą pędzla czy wałka także można uzyskać wzory i to nie tylko wielobarwne. Możemy bowiem wykorzystać ślady zostawiane przez włosie do osiągnięcia efektu dekoracyjnego.

Intensywny kolor ścian musi być dokładnie przemyślany. Przyjdzie nam spędzać w jego „towarzystwie” następnych kilka lat.

malowanie1

Jedna ściana w wyróżniającym się kolorze to bardzo modne, a jednocześnie bezpieczne rozwiązanie.
Plik malowanie2

malowanie2

Oferta szablonów jest bardzo bogata, a z prostych wzorów mogą skorzystać nawet osoby bez wielkich talentów plastycznych.

malowanie3


Ocena: 0.0

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Przeczytaj również