Maty grzewcze – ciepło na zawołanie

Coraz chłodniejsze dni obnażają problemy z ogrzewaniem i dogrzewaniem budynków w sezonie zimowym. To również pora, w której wielu właścicieli musi się zmierzyć z problemami odśnieżania i utrzymania własnych podjazdów, parkingów i dróg. Oba te problemy można rozwiązać przy pomocy jednego sposobu – a są nim maty grzewcze.

Mata pod stopami

Mata grzewcza (nazywana również mata grzejną) to system kabli, ułożony w sposób zapewniający optymalne wykorzystanie płynącego przez nie ciepła. Odpowiednie zamocowanie i rozmieszczenie kabli znacznie ułatwia instalację maty – jest ona jedną całością, którą wystarczy rozłożyć na docelowej powierzchni. Maty można stosować zarówno we wnętrzach, jak również na zewnątrz budynku. Doskonale sprawdzają się jako domowe ogrzewanie podłogowe (gwarantując miłe ciepło pod stopami), jak również jako sposoby docieplenia i dogrzewania hal, magazynów i pomieszczeń produkcyjnych. Mata gwarantuje również dobrą izolację od spodu – układana na specjalnej warstwie i dodatkowo izolowana (w celu zminimalizowania utraty ciepła) pozwala zabezpieczyć podłogi i posadzki przed zimnem. Można je również wykorzystywać do zabezpieczania luster przed zaparowaniem oraz przeciwdziałania zawilgoceniu pomieszczeń.

Maty montowane są również na zewnątrz, gdzie wykorzystywane są głównie w okresie zimowym do zabezpieczania przed śniegiem, lodem i ujemnymi temperaturami. Często stosuje się je na schodach, tarasach, balkonach (zapobiegając ich oblodzeniu) oraz podjazdach i parkingach, gdzie ich zadaniem jest utrzymanie suchego i odśnieżonego terenu. Matami można również zabezpieczyć zewnętrzne zbiorniki, które nie mogą zamarznąć.

Wybór maty

Reklama


Dobrze dobrana mata zapewni wieloletnie, bezproblemowe ogrzewanie mieszkania, garażu lub podjazdu. Oprócz jej powierzchni (na rynku dostępne jest wiele wielkości, można również zrobić matę na zamówienie) istotna jest jej moc. Maty stosowane na zewnątrz wymagają lepszej izolacji i większej mocy (zazwyczaj w naszym klimacie wystarcza moc w przedziale 250W – 400W). Zastosowanie wewnętrzne nie jest narażone na tak wielkie skoki temperatur – tu najczęściej montuje się maty o mocy 100 – 150W. Zalecane jest, by uzyskiwana w wyniku pracy maty temperatura podłogi nie przekraczała 40 stopni.

Montaż maty

Sposób montażu zależy od miejsca rozłożenia i pracy maty. W pomieszczeniach łazienkowych, korytarzach, kuchniach możną ją układać w kleju mocującym płytki lub pod warstwą betonu. W tym drugim przypadku konieczne jest odczekanie kilku dni przed przyklejeniem płytek. Znacznie więcej cierpliwości wymaga tworzenie ogrzewania pod podłogami drewnianymi – panele lub deski można położyć dopiero po całkowitym wyschnięciu betonu (czyli po ok. 3 miesiącach). Przed ułożeniem podłogi lub płytek warto się upewnić, że kable nie zostały uszkodzone podczas montażu, na chwilę włączając matę.

Montaż maty na zewnątrz pod kostką brukową lub płytami chodnikowymi wymaga wykonanie podsypki z piasku (grubości ok. 3 cm), na której układana jest mata. Przykrywa się ją kolejną warstwą piasku (takiej samej grubości) i dopiero na niej układa płytki lub kostkę.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2013-02-20

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.