Miej na to oko – jak zdalnie kontrolować budowę?

Miej na to oko – jak zdalnie kontrolować budowę?

Budujesz dom jednorodzinny z dala od aktualnego miejsca zamieszkania? Chciałbyś częściej bywać na placu budowy, ale nie masz fizycznych możliwości? Ciągle zastanawiasz się, czy na budowie wszystko w porządku i czy prace idą zgodnie z planem? Miej na to oko! Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak zdalnie obserwować i kontrolować budowę domu jednorodzinnego. Poznaj sprawdzone sposoby na osobistą obserwację i doglądanie budowy. Bądź na bieżąco z postępami i ciesz się spokojem ducha.

Umowa z wykonawcą

Już podczas wstępnych negocjacji z firmami wykonawczymi deklaruj chęć regularnego otrzymywania raportów z budowy. Zapytaj, czy wykonawcy będą mogli przesyłać Ci codzienne wiadomości sms/e-mail z listą wykonanych zadań. Możesz także poprosić o tworzenie dokumentacji fotograficznej postępów budowy.

W dzisiejszych czasach żaden wykonawca nie powinien mieć problemu z wysyłaniem tego typu raportów. Napisanie sms’a czy maila zajmuje maksymalnie kilka minut, a  zdjęcia można zrobić smartfonem, którego prawie każdy obecnie posiada. Fotografie szybko wysyła się mailem, za pośrednictwem Messengera czy Skype’a lub udostępnia do współdzielonej z inwestorem chmury danych (np. Dropbox) – całkowicie przez Internet. Można je także przesyłać w wiadomościach MMS.

Właściciele firm budowlanych często mają podpisane umowy z operatorami telekomunikacyjnymi, które pozwalają na korzystanie z Internetu bez dodatkowych kosztów. W pozostałych przypadkach można zaproponować im zakup starterów telefonicznych do przesyłania raportów z budowy. Patrząc na charakterystykę aktualnych ofert telefonów na kartę, koszt utrzymania takiego telefonu do raportów nie byłby wyższy niż 40zł miesięcznie

Jeśli uda Ci się ustalić konieczność przesyłania raportów przez wykonawców, koniecznie zawrzyj informację na ten temat w treści umowy. Jeden z paragrafów dokumentu może brzmieć  „Wykonawca zobowiązuje się do informowania zleceniodawcy o postępach prac, poprzez wysyłanie mu wiadomości e-mail/sms z informacją o wykonanych zadaniach każdorazowo po opuszczeniu placu budowy”. W przypadku zdjęć, w umowie możesz zawrzeć punkt o brzmieniu: „Wykonawca zobowiązuje się do przesyłania zleceniodawcy fotografii dokumentujących postępy na budowie (dalej: jak często i gdzie mają być przesyłane zdjęcia).”

Wykorzystanie sąsiada

Reklama


Jeżeli budujesz dom na działce, w której otoczeniu stoją inne, zamieszkałe domy możesz pokusić się o znalezienie sąsiada, który będzie doglądał budowy za Ciebie. Postaraj się wybrać osobę w podobnym wieku, najlepiej taką, która również niedawno wybudowała dom (to proste, jeśli w otoczeniu Twojego domu stoją inne nowe domy) i jednocześnie często w nim przebywa (raczej nie decyduj się na kogoś, kto ciągle wyjeżdża w delegacje).

Takie rozwiązanie ma wiele korzyści:

- będziesz otrzymywał obiektywne informacje na temat tego, co dzieje się na budowie (nie „podkoloryzowane” przez wykonawców)

- uwolnisz się od konieczności jeżdżenia na budowę w celu załatwienia błahych spraw

 - dowiesz się, gdzie najlepiej kupić materiały i z usług jakich lokalnych firm warto skorzystać, a których unikać

- zacieśnisz więzi i stworzysz podwaliny dobrej sąsiedzkiej znajomości

Oczywiście, powinieneś zaproponować sąsiadowi jakąś formę zapłaty. Staraj się znaleźć rozwiązanie finansowe, które będzie korzystne tak dla Ciebie jak i osoby, którą poprosiłeś o wyświadczenie przysługi. Jeśli chcesz, możesz spisać z sąsiadem umowę, ale nie jest to konieczne. Jeżeli zależy Ci na tym, aby w pełni skorzystać z obecności sąsiada na miejscu, powinieneś pisemnie upoważnić go do pełnienia Twoich dotychczasowych funkcji. Oczywiście, zanim to zrobisz musisz wiedzieć, czy masz do sąsiada zaufanie.

Zastępstwo profesjonalisty

Alternatywą dla sąsiada-obserwatora jest profesjonalista zajmujący się monitoringiem i kontrolą budowy, czyli inwestor zastępczy. Poszukaj takiego w województwie, w którym budujesz dom. Korzystając z usług inwestora zastępczego zapewniasz sobie bardzo profesjonalne podejście do Twojej budowy. Możesz być pewien, że taka osoba nie ominie nawet najmniejszego błędu ekipy budowlanej i pomoże Ci rozwiązać prawie każdy problem, jaki powstanie w trakcie budowy.

Już podczas wstępnych negocjacji określ, jaki zakres kontroli na budowie Cię interesuje oraz jak często i za pośrednictwem jakich środków komunikacji chcesz wymieniać się informacjami z inwestorem zastępczym. Jest to o tyle ważne, o ile może się okazać, że wybrany przez Ciebie profesjonalista nie będzie w stanie sprostać Twoim wymaganiom (może zajmować się jednocześnie nawet kilkudziesięcioma inwestycjami).

Zastanów się także, czy Cię na to stać. Wynajęcie inwestora zastępczego to koszt od 1000 do nawet 5000zł miesięcznie, w zależności od województwa, rodzaju i wielkości inwestycji oraz stopnia zaangażowania w nią. Jeśli budujesz dom systemem gospodarczym i wszędzie szukasz oszczędności, nie jest to dobre rozwiązanie dla Ciebie.

Musisz wiedzieć, że inwestor zastępczy przeważnie nie ma obowiązku informowania Cię o każdym kłopotliwym zdarzeniu na budowie (chyba, że zawarta z nim umowa mówi inaczej). Z jednej strony gwarantuje Ci więc spokój ducha, a z drugiej pozbawia Cię ważnych informacji. We własnym zakresie musisz zdecydować, czy taki układ Ci pasuje.

Monitoring na budowie - infografika

Monitoring budowy

Jeśli jesteś z natury nieufny, jedynym wyjściem z sytuacji może się dla Ciebie okazać profesjonalny monitoring budowy, oparty na systemie składającym się z jednej lub kilku kamer cyfrowych połączonych z rejestratorem zapisującym nagrane obrazy.

Rejestrator powinien posiadać wbudowany pojemny nośnik danych – najlepiej dysk HDD, flash lub wejście na kilka kart pamięci typu microSD. Aby zestaw do monitoringu mógł nie tylko zapisywać, ale także przekazywać obraz online, musi być podłączony do Internetu. Dlatego monitoring budowy z podglądem na żywo może działać w pełni tylko, jeśli na działce jest już uruchomiona usługa telekomunikacyjna. Oczywiście, obraz z monitoringu może być także wysyłany przez Internet u sąsiada czy łącze mobilne. Bardzo ważne jest jednak to, aby było one szybkie  - aby obraz był płynnie przekazywany. prędkość przesyłu danych powinna być większa niż 10Mb/s.

Na rynku polskim istnieje sporo firm, które zajmują się profesjonalnym monitoringiem. Obsługują głównie dużych deweloperów, osiedla mieszkaniowe i centra handlowe, ale oferują usługi również klientom indywidualnym. W takich firmach można zamówić tymczasową usługę monitoringu  - w zamian za kaucję za sprzęt i stałą opłatę abonamentową (od 100 do nawet 700zł). To rozwiązanie jest opłacalne jedynie wtedy, gdy chce się załatwić monitoring placu budowy na minimum pół roku.

Monitoring budowy można także zorganizować na własną rękę. W takim przypadku należy zaopatrzyć się w sprzęt, a następnie podłączyć go i skonfigurować. O ile zakupu sprzętu można dokonać samodzielnie, o tyle jago montaż i konfigurację powinno się zlecić osobie znającej się na tej pracy.  Ile kosztuje własny monitoring? To oczywiście zależy od tego, jakiej jakości sprzęt zostanie zakupiony. Podstawowy zestaw do monitoringu to koszt od 600 do nawet 3000zł. Za montaż i konfigurację takiego systemu fachowcy biorą od 300 do 800zł. Pozostaje jeszcze kwestia kosztów eksploatacji. Cały system pobiera energię elektryczną oraz wykorzystuje łącze internetowe – za które również trzeba płacić. Monitoring zakupiony na własną rękę można sprzedać lub wykorzystać do ochrony działki i domu przed złodziejami.

Koszt zestawy do monitroingu

Podsumowując, sposobów na zdalną kontrolę trwającej budowy jest wiele. Jedne są proste (jak wymóg raportowania prac przez ekipy budowlane), inne nieco bardziej skomplikowane (jak monitoring budowy, wynajęcie sąsiada czy inwestora zastępczego). Jeśli chce się mieć budowę pod kontrolą wypada rozważyć wszystkie rozwiązania, pamiętając, że każde z nich ma inne wady i zalety. Mamy nadzieję, że dzięki lekturze tego tekstu jesteś blisko tego, które jest dla Ciebie optymalne.

 


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2017-05-05

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.