Nawiewniki okienne

Powietrze w pomieszczeniach mieszkalnych wraz z upływem czasu staje się zawilgocone i – co znacznie groźniejsze – wzrasta w nim zawartość dwutlenku węgla (pochodząca ze spalanych gazów).

Równocześnie w powietrzu stopniowo maleje ilość tlenu, pojawiają się szkodliwe i trujące związki, pochodzące z parujących powierzchni tworzyw sztucznych (wykładzin, dywanów, firanek, tapet, paneli), powierzchni lakierowanych oraz klejów użytych do wyrobu mebli.

Zużyte powietrze staje się więc nie tylko nieświeże, ale również szkodliwe. Powinno być systematycznie wymieniane, jednak wentylacja nie zawsze jest wystarczająco skuteczna. Właśnie w takich sytuacjach pomocny okazuje się nawiewnik okienny.

Nawiewniki powietrza można zastosować zarówno we wnętrzach wyposażonych w wentylację grawitacyjną, jak i mechaniczną.

Nawiewniki montowane są zazwyczaj w górnych, poziomych profilach konstrukcyjnych okien. Składają się z:

  • czerpni powietrza (montowanej na zewnątrz), często wyposażanej w siatkę przeciw owadom;
  • regulatora (montowanego po wewnętrznej stronie okna).

Reklama


nawiewniki-okienne1

Nawiewniki powietrza to element systemu wentylacyjnego są najpewniejszym sposobem na doprowadzenie do pomieszczeń świeżego powietrza

Elementy te połączone są szczeliną wykonaną w profilach okna, która umożliwia przepływ powietrza.

Samoczynnie działający regulator przepływu (reagujący na różnicę ciśnień) umożliwia nawiewanie stałej ilości powietrza, niezależnie od warunków atmosferycznych. Dodatkowo istnieje możliwość ręcznego regulowania wielkości przepływu (aż do zamknięcia nawiewnika włącznie).

Elementem sterującym jest aerodynamiczny płat aluminiowy poruszający się w strumieniu nawiewanego powietrza. W miarę wzrostu strumienia przepływającego powietrza, płat unosi się wokół jednej krawędzi, przymykając w ten sposób przekrój przelotu. Przy zmniejszaniu strumienia – płat opada. W ten sposób realizuje funkcję automatycznego stabilizatora przepływu, zapewniając odpowiedni strumień, niezależnie od warunków zewnętrznych.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2009-12-07

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.