Oczko wodne

Oczko wodne to bardzo dekoracyjny element ogrodu. Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca, warto więc zbudować własną sadzawkę.

Gdzie ją zlokalizować?
Warto wybrać miejsce częściowo zacienione, bo w mocno nasłonecznionych oczkach wodnych woda zbyt szybko się nagrzewa, co nie służy niektórym gatunkom roślin i ryb, a dodatkowo sprzyja nadmiernemu rozwojowi glonów.

Oczka wodnego lepiej nie urządzać też pod drzewami (zwłaszcza liściastymi), bo opadające liście dołożą nam prac związanych z utrzymaniem sadzawki w czystości.  Wybierając lokalizację oczka wodnego należy też uwzględnić jego odległość od domu – jeśli mamy zamiar oczko podświetlić, konieczne będzie doprowadzenie do niego prądu.

Kolejną istotną kwestią jest wielkość oczka wodnego. Powinno być ono stosunkowo duże – im większy zbiornik, tym łatwiej zachodzą w nim naturalne procesy samooczyszczania się wody. Może więc okazać się, że więcej pracy wymaga utrzymanie w czystości małego oczka niż dużego.

Zbiornik nie może też być zbyt płytki, bo woda zbyt szybko będzie się w nim nagrzewała (polecana głębokość to co najmniej 40 cm).

Reklama


Oczko wodne można wykonać z wyściółek elastycznych (folia PVC) oraz gotowych form lub mas betonowych, co daje możliwość dowolnego kształtowania zbiornika. Jego dno warto uszczelnić syntetycznym kauczukiem lub bentonitem.

W projektowaniu oczka wodnego bardzo istotny jest też właściwy dobór roślin, związany z nasłonecznieniem i lokalnymi warunkami klimatycznymi. W tej kwestii warto zasięgnąć porady wykwalifikowanego ogrodnika.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2010-09-17

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Przeczytaj również