Odnawiamy łazienkę – kładzenie płytek krok po kroku

Odnawiamy łazienkę – kładzenie płytek krok po kroku

Łazienka jest takim pomieszczeniem, które regularnie wymaga odnowiania. Coś w tym jest, że ciągle chciałoby się zmienić wystrój, wyposażenie i przede wszystkim płytki.

Płytki ceramiczne to ciągle najmodniejsze rozwiązanie do łazienek. Masa modeli, wzorów i faktur oraz właściwości użytkowe sprawiają, że jest to po prostu dobry wybór. Jeżeli znudziły ci się aktualne płytki to może warto je zmienić? Nie trzeba wcale drogiego fachowca, aby je położyć. Może warto spróbować zrobić to samodzielnie?

Przygotuj podłoże

Podłoże to najważniejszy element podczas kładzenia płytek. Jeżeli zaniedbamy ten krok to potem możemy liczyć się z odpadającymi i nierównymi kafelkami na ścianach i podłodze. Podłoże powinno być przede wszystkim suche i czyste, aby klej trzymał elementy w odpowiedni sposób.

Drobne nierówności możemy wyeliminować przy pomocy zaprawy. Na większe warto zastosować wylewkę samopoziomującą, którą następnie trzeba zagruntować i zasuszyć. Warto spojrzeć na podłogi i ściany trzeźwym okiem i dobrze wykonać ten etap.

Reklama


Połóż płytki

Układanie płytek nie jest trudne i już po kilku możemy poczuć się jak prawdziwy majster. Najpierw trzeba przygotować klej – do wiadra z wodą wsypujemy odpowiednią ilość zaprawy klejącej (zgodnie z opisem na opakowaniu) i mieszamy. Służy do tego specjalne mieszadło wolnoobrotowe.

Warto zauważyć, że rodzaj zaprawy klejącej zależny jest od rodzaju płytek – inny klej do gresu, a inny do ceramiki. Jeżeli łazience korzystamy z ogrzewania podłogowego to również potrzebny jest inny preparat – warto doinformować się w sklepie, gdzie powinni doradzić najlepsze rozwiązanie.

Samo kładzenie płytek można wykonać na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na nałożenie warstwy kleju bezpośrednio na ścianę lub podłogę oraz dociśnięcie do powierzchni płytki – poziomujemy wszystko poziomicą. Drugi z nich polega na tym, że klej rozprowadzamy na ścianie/podłodze oraz jednocześnie na płytce – metoda ta nazywa się metodą podwójnego smarowania. Należy tu stosować pacę grzebieniową 10 – 12 mm.

Klej powinien wypełniać całą powierzchnię – bez pustych miejsc. Nakładając płytkę należy upewnić się, że jest ona odpowiednio dociśnięta do powierzchni oraz że całość jest wypoziomowana. Nikt nie lubi odstających elementów, prawda?

Poszczególne płytki oddzielamy od siebie przy pomocy specjalnych, plastikowych krzyżaków dystansowych. Warto przemyśleć sposób układania, aby nie zablokować się w pewnym momencie. Najczęściej stosowaną metodą jest układanie od dołu do góry w przypadku ścian oraz od zewnątrz w kierunku drzwi – w przypadku podłóg. W narożnikach pomieszczenia najczęściej trzeba dociąć płytki. Stosuje się do tego specjalną przecinarkę. Ewentualne otwory w płytkach wykonujemy otwornicą (należy pamiętać o wyłączeniu udaru w wiertarce).

Fugowanie i czyszczenie

Połączenia pionowych i poziomych warstw płytek warto wypełnić silikonem sanitarnym w celu uszczelnienia. Pozostałe elementy należy oczyścić z ewentualnych pozostałości kleju oraz zaspoinować. W sklepach dostępne są różne rodzaje fug – w wielu wersjach kolorystycznych. Specyfik przygotowujemy zgodnie z instrukcją producenta, która znajduje się na opakowaniu. Gotową fugę nakładamy przy pomocy szpachelki (gumowej) – nadmiar elementu ścieramy wilgotną gąbką. Warto pamiętać, aby ruchy pacy (lub szpachelki) przy nakładaniu fugi powinny być energiczne – masa powinna dostać się głęboko pomiędzy płytki, aby spełniała swoją rolę.

W taki sposób powoli wykafelkujemy całą łazienkę – oczywiście w trakcie na pewno wystąpi kilka problemów i dziwnych sytuacji, ale na pewno nie będą to jakieś drastyczne niespodzianki. Najczęściej po prostu pękają płytki podczas cięcia – z tego powodu zawsze warto kupić lekko nadmiar tych elementów, aby nie musieć dokupywać kolejnych partii.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2015-02-25

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Przeczytaj również