Ogrodowy prysznic

W gorące letnie dni przyjemnie jest móc skorzystać z prysznica nie tylko w łazience, ale też w ogrodzie. A już z pewnością taką możliwością będą zachwycone dzieci.

W handlu dostępnych jest kilka wersji pryszniców ogrodowych w cenie nieprzekraczającej 60 zł. Ale są też inne propozycje – bardziej skomplikowane, ekskluzywne, albo po prostu bardzo drogie.

Na trójnogu

Największa jest oferta pryszniców ogrodowych bardzo prostych w konstrukcji. Na aluminiowej rurce umieszczone jest główka prysznica. Może mieć ona stały, nieruchomy kąt lub przegub, umożliwiający wygodne ustawienie. Głowica bywa regulowana w płaszczyźnie pionowej i poziomej.

Długość rurki może być stała lub regulowana. W drugim przypadku stosowane są rurki teleskopowe lub dwie oddzielne połączone ze sobą kawałkiem elastycznego węża, którym płynie woda. Woda doprowadzana jest do aluminiowej rury w połowie jej wysokości. W tym miejscu razem z tzw. szybkozłączką jest zainstalowany zawór, pełniący funkcję kranu. W innych rozwiązaniach podłączenie wody znajduje się na dole konstrukcji, kran zaś jest umieszczony oddzielnie. Prysznic powinien być ustawiony w sposób stabilny. Tutaj stosowane są dwa rozwiązania: trójnóg do postawienia na ziemi oraz spiczaste zakończenie rury, przeznaczone do wbicia w ziemię. Woda jest doprowadzana do prysznica za pomocą węża ogrodowego podłączonego do zewnętrznego kranu. Amatorzy kąpieli w gorący dzień muszą liczyć się z tym, że przez pierwsze minuty użytkowania prysznica woda może wręcz parzyć, gdyż nagrzewa się w wężu ogrodowym. Prysznic łatwo jest złożyć, gdyż aluminiowa rurka składa się z dwóch części nasuwanych jedna na drugą. Wysokość rozłożonego prysznica – zależnie od możliwości regulacji – zawiera się w granicach od ok. 1,8 m do 2,5 m. Podobną konstrukcję i wygląd ma prysznic kosztujący ponad 3,5 tys. złotych. Jest bowiem w całości wykonany z mosiądzu, zaś zawór i główka prysznica są stylizowane. Prysznic ma wysokość 2,4 m. Oczywiście, opisane prysznice oferują zimną kąpiel.

Reklama


Energia Słońca

Niewątpliwie bardzo interesującą konstrukcją jest prysznic solarny. Istotą tego rozwiązania jest kolektor umieszczony na kolumnie prysznica.

Prysznic składa się z dwuczęściowej kolumny, której górna część jest ruchoma ( możliwość obrotu w osi pionowej o 360°) po to, by łatwiej było ustawić ją odpowiednio do padających promieni słonecznych. Wewnątrz kolumny znajduje się zbiornik na wodę. Doprowadzenie zimnej wody jest u dołu, u góry zaś – tradycyjna główka prysznicowa, na wysokości nieco ponad 2 m. Woda w zbiorniku może się nagrzewać do bardzo wysokiej temperatury – nawet 90°C. Ponieważ jednak tak ogrzana nie nadaje się do kąpieli, zastosowano mieszacz termostatyczny. Ze względu na konstrukcję prysznica, musi być zachowana odpowiednia jakość wody. Doprowadza się zatem  wodę pitną nie zanieczyszczoną, o ciśnieniu 0,5-6 bar, zaś nawet po kilkudniowym nieużywaniu prysznica należy ją wymienić.

Pojemność układu wynosi ok. 25 l, spokojnie zatem z kąpieli może skorzystać cała rodzina. Prysznica nie wolno zostawić na zimę, jednak może pozostać napełniony wodą, jeżeli temperatura powietrza jest wyższa niż +5°C.

W tak zaawansowanym technicznie urządzeniu nawet główka prysznica oferuje trzy trzy rodzaje strumienia wody, zaś użytkowanie ułatwiają: wieszak na dwa ręczniki oraz mydelniczka. Prysznic solarny jest lekki (ok. 25 kg), co pozwala z łatwością przestawić go w inne miejsce. Energię słoneczną, chociaż w prostszy sposób, wykorzystuje również inna konstrukcja. Tutaj funkcję kolektora pełni znajdujący się w podstawie prysznica zbiornik z czarnego tworzywa. Wystawiony na słońce przez około 2 godziny, nagrzewa zawartą w nim wodę do temperatury ponad 60°C. Woda, odpowiednio łączona za pomocą mieszacza z zimną wodą, pozwoli na uzyskanie ciepłej wody o temperaturze około 30°C. Prysznic jest zasilany za pośrednictwem węża ogrodowego z instalacji wodociągowej. Z jednego zbiornika można uzyskać do 8 kąpieli, trwających po ok. 2 minuty.

Nowości

Wśród nowinek, dostępnych na razie na rynku angielskim, jest prysznic, którego „główka” znajduje się w podstawie. Oznacza to, że woda jest kierowana odwrotnie niż dotychczas: z dołu do góry. Strumień wody uruchamia się automatycznie po wejściu na główkę – platformę. Jego wysokość zaś można regulować w zakresie od 2 do 4 metrów.

Woda jest doprowadzana do prysznica wężem ogrodowym. Interesujący ze względu na wzornictwo jest prysznic połączony z parawanem. Przestronny, wypleciony z syntetycznej plecionki odpornej na działanie wody parawan, wyposażony w podłogę z drewna tekowego. Główka prysznica umieszczona jest na wystającej z parawanu rurce. Zresztą część konstrukcji parawany stanowi jednocześnie instalację wodną – doprowadzenie wody i kran znajdują się w jednej z podpór.

Najprostszą konstrukcją prysznica ogrodowego jest rurka aluminiowa zakończona główką rozpylającą wodę. (fot. Florabest)

florabest

Prysznic solarny dzięki sporemu kolektorowi zapewnia również gorącą kąpiel (fot. CBA-SOLAR)

cba-solar

Inna propozycja prysznica korzystającego z ciepła słonecznego. Tutaj funkcję kolektora pełni zbiornik na wodę. (fot. GF)

sunny


Ocena: 2.3

Data publikacji: 2011-06-03

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.