Ogrzewanie kanałowe – czyli tzw. kurtyna z ciepłego powietrza

Ogrzewanie kanałowe – czyli tzw. kurtyna z ciepłego powietrza

Grzejniki kanałowe ogrzewają dom chroniąc przed napływem zimnego powietrza z balkonów, tarasów – w miejscach, gdzie okna sięgają podłogi. System ten nie stanowi żadnych przeszkód i instalowany może być w każdym pomieszczeniu. Konwektory zainstalowane w kanałach wykonanych w podłodze są praktycznie niewidoczne. Grzejniki kanałowe dają ciepło, które rozpowszechnia się po całym pomieszczeniu. Stanowią również doskonałe uzupełnienie ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie kanałowe – czyli tzw. kurtyna z ciepłego powietrza, należy do systemów ogrzewania konwekcyjnego – tych raczej niewidocznych. Jedynym widocznym detalem jest wąska kratka najczęściej instalowana w podłodze, w stropie lub gruncie. System ogrzewania kanałowego instalowany jest przede wszystkim wzdłuż wszelakich przeszkleń, ze względu na zasadę jego działania. Kurtyna ciepłego powietrza, którą wytwarza system zapobiega przed napływem zimnego powietrza z zewnątrz oraz chroni okna przed zaparowaniem.

Zalety

Głównymi zaletami grzejników kanałowych jest przede wszystkim mała bezwładność cieplna grzejników, a także szybka zmiana temperatury w pomieszczeniu. Redukcję kosztów ogrzewania zapewnia niewielka pojemność wodna grzejników i układów grzejnych z nimi współpracujących.

Rola ogrzewania kanałowego

Reklama


Grzejniki kanałowe mogą występować w roli samodzielnego ogrzewania pomieszczenia, bądź pełnić funkcję ogrzewania wspomagającego. Istnieje również możliwość podziału przestrzeni na strefy o zróżnicowanym poziomie nagrzania poprzez stosowne rozmieszczenie grzejników.

Jak wspomniano już powyżej instalację kanałowego ogrzewania można zamontować w posadzce, na gruncie, a także w stropie między kondygnacjami.

Na rynku dostępna jest tak szeroka oferta grzejników kanałowych, że nawet w przypadku niedostatecznej grubości stropu istnieje możliwość dobrania urządzeń takiego rodzaju, że efekt będzie zadowalający. Mowa tutaj o grzejnikach z wentylatorami osiowymi. Grzejniki nie posiadające wentylatorów mogą sięgać do 70cm wysokości. Jeżeli nie ma możliwości zamontowania grzejnika o takich gabarytach, wówczas zapewne dobrym rozwiązaniem będą grzejniki zaopatrzone w wentylator, który to wspomaga pracę, zwiększa moc i zapewnia odpowiednią dynamikę procesu grzania. Wykorzystanie wentylatora daje możliwość zastosowania zestawów kanałowych o mniejszych rozmiarach (głębokości 7,5cm.).

Czyszczenie instalacji

Jak czyścić instalację ogrzewania kanałowego to zapewne istotna kwestia. W czasie trwania okresu grzewczego istotne jest, aby nie zakrywać kratek meblami, kwiatami czy innym przedmiotami, w czasie kiedy grzejniki pracują, gdyż znacznie osłabiło by to wydajność. W okresie ich działania zaleca się odkurzanie co pewien czas. Poza sezonem grzewczym, kiedy to grzejniki nie są używane kratę maskującą zastąpić można litą pokrywą, zabezpieczając tym samym grzejnik, by nie zbierały się w nim zabrudzenia.

 


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2015-10-06

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.