Okna na poddasze

Zacznijmy od wymiarów. Optymalne wysokości dla krawędzi okien to 200 cm nad podłogą (dla górnej krawędzi) i około 90 cm dla dolnej. Takie usytuowanie okna zapewni bowiem widok na zewnątrz i ułatwi otwieranie oraz zamykanie skrzydeł.

Długość okna powinna być uzależniona od kąta nachylenia dachu – im mniejszy kąt nachylenia dachu, tym dłuższe powinno być okno. By na poddaszu nie było ciemno, powierzchnia szyb musi jednak wynosić co najmniej 10 procent powierzchni podłogi. Efekt ten zazwyczaj łatwiej jest uzyskać stosując więcej węższych okien niż jedno duże, często trudne do usytuowania pomiędzy podporami dachu i krokwiami.

Najwygodniejsze w użytkowaniu są z reguły obrotowo-uchylne okna dachowe z dolnym systemem otwierania (operowanie klamką nie wymaga wtedy używania drążka). Alternatywą może być oczywiście podwójny system otwierania (górny i dolny) lub system zamków sterowanych pilotem.

„Okno na pilota” możemy dodatkowo wyposażyć w system zewnętrznych rolet, które w razie potrzeby zaciemniają wnętrze, chronią przed włamaniem i zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się szyby latem.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2012-06-01

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Przeczytaj również