Oryginalne metody krycia dachów

Oryginalne metody krycia dachów

Nadchodzi czas, gdy na nowo rozkwitnie sezon budowlany. Odbywające się w tym okresie liczne targi budowlane to doskonała okazja do zapoznania się z aktualną ofertą rynkową. Również w zakresie pokryć dachowych.

Spełniają one zasadniczą rolę w ochronie przed deszczem, wiatrem i promieniowaniem słonecznym. Jednak, aby pokrycie dachowe było niezawodne, istotny jest jego odpowiedni dobór. Po pierwsze: należy zwrócić uwagę na nachylenie połaci dachu, nośność konstrukcji więźby, złożoność kształtu dachu, względy estetyczne i możliwości finansowe. Dopiero uwzględnienie tych wszystkich „parametrów” pozwoli nam podjąć decyzję i dostrzec optymalne rozwiązanie.

O najbardziej znanych rodzajach pokryć dachowych w swym artykule powie Wam nieco Tomek. Ja natomiast chciałabym wspomnieć o nieco mniej popularnych metodach krycia dachów.

Do jednej z takich metod należy bez wątpienia krycie dachów gontem drewnianym. Wykonany z drewna sosnowego, świerkowego lub jodłowego, może być on cięty lub łupany. To, co istotne w jego przypadku, to fakt, że może być układany na każdym, nawet najbardziej skomplikowanym dachu.

gronty-drewniane-dobry

Reklama


Gonty drewniane odpowiadają wysokim wymaganiom estetycznym i zawsze doskonale współgrają z otoczeniem

Inny rodzaj pokrycia dachowego (stosowany raczej rzadko) to wióry drewniane, czyli płaty strugane z drzewa osikowego, niezwykle odporne na działanie korników.

Jak się okazuje, również kamienie mogą być rozwiązaniem naszych dachowych problemów. Otóż, godny uwagi jest łupek skalny, czyli skała osadowa o strukturze warstwowej, składająca się głównie z minerału miki. Pociętą na bloki, rozwarstwia się na płytki o grubości około 5 mm. To niezwykle korzystne rozwiązanie w przypadku dachów o skomplikowanych kształtach, Materiał ten jest trwały, niepalny i odporny na działanie czynników atmosferycznych. Płytki z łupka możemy nabyć w różnych kształtach – jako prostokątne, łukowe, łuskowe i ortogonalne – mają zabarwienie grafitowe, zielone lub bladobordowe.

Innym, można rzec „ekologicznym” rozwiązaniem jest tzw. zielony dach – pokrywa trawiasta możliwa do zastosowania przy małym pochyleniu dachu. Jest to pokrycie bardzo ciężkie i wymagające złożonej izolacji przeciwwodnej oraz mocnego podłoża, najlepiej betonowego.

W zdecydowanej jednak części, bez względu na to czym pokryjemy nasze domostwo, będziemy musieli ocieplić poddasze. Koszt takiej inwestycji to średnio 25-30 zł za m².

 


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2009-03-13

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.