Osłona tarasu przed słońcem

Osłona tarasu przed słońcem

Nadchodzące lato już powoli daje o sobie znać coraz bardziej upalnymi dniami, zachęcając jednocześnie do aktywności na świeżym powietrzu. Jednak zbyt wiele słońca sprawia, że po jakimś czasie każdy zaczyna marzyć o schowaniu się do cienia. Takie miejsce, osłonięte przed promieniami słonecznymi i gorącem, można wygospodarować na swoim balkonie lub tarasie.

 
Taras w zieleni?
Jedną z najprostszych (ale również najbardziej czasochłonnych metod zacieniania tarasów) jest żywa roślinność. Na balkonach doskonale sprawdzają się różnego rodzaju pnącza (np. winorośle) lub rośliny które można dowolnie modelować, dostosowując do potrzeb (np. miniaturowe drzewka, tuje, jałowce). Zanim jednak osiągnie się odpowiedni efekt trzeba zainwestować dużo czasu w pielęgnację i utrzymanie roślin. Na skuteczną ochronę przed słońcem przyjdzie liczyć nawet dopiero po kilku latach!

 
Markizy i rolety
Znaczcie szybszą metodą zacieniania tarasów jest zainstalowanie konstrukcji, która ochroni nas przed słońcem. Największym powodzeniem cieszą się markizy, ze względu na łatwość składania i rozkładania. Pozwalają one regulować nasłonecznienie mieszkania i balkonów, a jednocześnie są proste w obsłudze. Do wielu modeli można zamontować dodatkowy silnik elektryczny, który złoży i rozłoży markizę za jednym naciśnięciem guzika. Dostępne są również tańsze wersje z manualnym składaniem zadaszenia. Na rynku można wybierać wśród wielu kolorów i wzorów, dzięki czemu łatwo dopasować markizy do każdego tarasu.
Tańszym rozwiązaniem są rolety z eleganckiego materiału (np. z bambusa, tkaniny) podwieszane ponad tarasem. W razie potrzeby można je szybko rozwinąć, zapewniając wystarczającą ilość cienia i chłód na tarasie. Niestety, to rozwiązanie jest możliwe tylko przy tarasach częściowo zadaszonych – na otwartych nie ma możliwości zamontowania rolet, które chroniłyby całą powierzchnię tarasu, chyba że na specjalnej, samodzielnej konstrukcji. Może ona jednak nie komponować się z bryłą domu i szpecić jego wygląd.

 
Bardziej wyszukane rozwiązania – pergole
Bardziej rozbudowanym zadaszeniem są pergole, składające się najczęściej z konstrukcji (metalowej, aluminiowej lub drewnianej) i materiału, osłaniającego taras przed słońcem. Mankamentem tego rozwiązania jest niemożność szybkiego zdemontowania konstrukcji – pozostaje ona zawsze na widoku, wpływając na estetykę budynku i ogrodu. Za to wśród zalet wymienia się możliwość połączenia rozwiązań naturalnych ze skuteczną osłoną. Pergola może być bowiem osłonięta od góry płótnem (lub innym materiałem), a po bokach obsadzona zielenią, tworząc ciekawą kompozycję.

 
Stałe konstrukcje
Już na etapie projektowania domu można podjąć decyzję o stałym zadaszeniu tarasu, z wykorzystaniem konstrukcji z płyt poliwęglanowych, drewna lub dachówki. Trwałe osłony przed słońcem eliminują problem nadmiernego nasłonecznienia, ale jednocześnie uniemożliwiają regulowanie ilości słońca i światła wpadającego do pomieszczeń. Może się okazać, że to, co doskonale sprawdza się upalnym latem, w innych okresach roku wpływa niekorzystnie, pozbawiając mieszkańców tak poszukiwanych zimą promieni ciepła.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2013-06-27

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.