Cegła czy pustak?

Dawno, dawno temu do wznoszenia ścian używano kamieni, drewna lub gliny. Później pojawiły się cegły, a obecnie gama materiałów murowych jest już naprawdę imponująca.

Tylko jaką? Wśród cegieł rozróżniamy przecież:

  • budowlane – pełne, o znormalizowanych wymiarach (25 x 12 x 6,5 cm), produkowane w 5; 7,5; 10; 15 oraz 20 „klasie” (określającej ich wytrzymałość na ściskanie); im wyższa liczba tym wyższa wytrzymałość
  • kratówki – o podobnych wymiarach, ale mniejszej wadze (dzięki pionowym drążeniom w kształcie rombów) oraz zróżnicowanej wysokości (od 6,5 do 22 cm). Produkowane są w klasach: 10, 15 oraz 20. Ich boczne powierzchnie mają rowki, które zwiększają przyczepność zaprawy. Mogą być używane do wznoszenia murów dwu- i trójwarstwowych. Nie nadają się natomiast do budowy fundamentów oraz ścian fundamentowych, gdyż są bardzo nasiąkliwe;
  • dziurawki – o wymiarach typowej cegły pełnej, produkowane w klasach 3,5 oraz 5. Zazwyczaj mają dwa lub trzy podłużne otwory, dzięki którym są lekkie i mają lepsze właściwości izolacyjne. Znajdują zastosowanie do budowy wewnętrznych ścian działowych lub warstw osłonowych w ścianach trójwarstwowych;
  • cegły modularne – produkowane w klasach 10, 15 i 20 oraz w dwóch wysokościach: 18,8 cm i 22 cm. Mają pionowe drążenia i nadają się do wykonywania ścian działowych oraz warstw osłonowych w ścianach trójwarstwowych;
  • cegły klinkierowe – produkowane ze specjalnych gatunków glin ogniotrwałych, są bardzo wytrzymałe na ściskanie (klasy 25 – 60) i mało nasiąkliwe. Można stosować je w środowisku agresywnym chemicznie, zarówno do budowy ścian nośnych, jak i osłonowych.

Tyle sama cegła ceramiczna. A przecież budować możemy także z pustaków i różnego rodzaju bloczków.

Bloczki są większe od cegieł, a od pustaków różnią się brakiem drążeń. Wykonuje się je z materiałów lekkich (betonu komórkowego lub keramzytu).

Wśród pustaków wybór jest spory. Pustak MAX ma największe wymiary i służy do budowy warstw nośnych w ścianach dwu- i trójwarstwowych. Pustak U ma wymiary dostosowane do wymiarów cegły, a od pustaka MAX różni się mniejszą ilością drążeń. Stosowany jest do budowy ścian konstrukcyjnych. Pustak SZ ma jeszcze mniejszą liczbę drążeń i wymiary dostosowane do systemu modularnego. Stosuje się go do budowy ścian konstrukcyjnych i działowych.

Reklama


pustak-max

Pustaki Max są bardzo duże i służą do budowy warstw nośnych w ścianach dwu i trójwarstwowych.

W sprzedaży znajdują się także pustaki wentylacyjne (do wykonywania pionów wentylacyjnych), dymowe (do murowania przewodów dymowych) oraz stropowe – stosowane jako wypełnienie w stropach gęstożebrowych.

Ściany z ceramiki poryzowanej wykazują lepsze właściwości termoizolacyjne niż ceramika tradycyjna. Z pustaków poryzowanych można więc wykonywać – w przeciwieństwie do tradycyjnej cegły – mury jednowarstwowe. Ich wadę stanowi tylko kruchość materiału.

Ściany z silikatów (występujących w formie cegieł, bloczków i pustaków) są również godne polecenia. Do ich zalet można zaliczyć: dużą wytrzymałość na ściskanie, zdolność akumulacji ciepła i wilgoci (gdy temperatura zewnętrzna spada, ściany długo oddają ciepło do pomieszczeń, utrzymując w nich jednocześnie korzystny mikroklimat), wysoką odporność na działanie ognia, deszczu i mrozu oraz dobrą izolacyjność akustyczną. Zawarte w silikatach wapno zapobiega w dodatku rozwojowi grzybów.

bloczki-silikatowe

Do zalet Silikatowych ścian należą min: duża wytrzymałość na ściskanie, zdolność akumulacji ciepła i wilgoci

Kolejną propozycją są jedno- lub wielowarstwowe ściany z betonu komórkowego. Bloczki betonu komórkowego są wytrzymałe na ściskanie, lekkie, odporne na działanie ognia i mrozu oraz paroprzepuszczalne (ściany mogą więc „oddychać”). Ich największą zaletą jest jednak łatwość obróbki – bloczki można ciąć zwykłą piłą do drewna. Elementy z betonu komórkowego są jednak dość kruche i mało odporne na wilgoć, należy więc zapewnić im odpowiedni transport.

Alternatywą dla omówionych wcześniej materiałów jest także keramzyt – lekkie ceramiczne kruszywo budowlane, odporne na ogień, wilgoć, działanie pleśni, grzybów, owadów i gryzoni. Produkowane z niego pustaki ścienne i bloczki fundamentowe są łatwe w obróbce i odporne na uszkodzenia. Można z nich budować ściany zewnętrzne (jedno- dwu- i trójwarstwowe), wewnętrzne, fundamentowe i piwniczne. Mają one niższą promieniotwórczość naturalną niż pozostałe wyroby ceramiczne. Są też doskonałym izolatorem termicznym, akustycznym i radiestezyjnym.

Jak widać, jest w czym wybierać.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2009-02-11

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.