Podstawa dachu, czyli więźba dachowa

Podstawa dachu, czyli więźba dachowa

Klasyczna więźba dachowa to nic innego jak szkielet dachu. By mogła spełniać swe zadanie, musi być odpowiednio dopasowana do ciężaru, jaki będzie musiała unieść. Doborem odpowiednich przekrojów krokwi, murłat i innych elementów wchodzących w skład więźby dachowej zajmuje się architekt lub konstruktor.

Chcąc dobrać odpowiedni materiał do wykonania więźby, w trakcie obliczeń należy uwzględnić:

  • odległość między ścianami zewnętrznymi budynku,
  • sposób zagospodarowania poddasza (użytkowe czy nie),
  • spadek połaci dachu,
  • rodzaj zastosowanego pokrycia dachowego,
  • warunki klimatyczne w danym regionie (jak obfite są opady śniegu i jak silne wieją wiatry).

Wymienione warunki decydują o przekroju użytych materiałów. Decydujące znaczenie mają ciężar własny, jak również przewidywane obciążenia wiatrem i śniegiem. Zakłada się np., że w regionach górskich warstwa zalegającego śniegu na jednym metrze kwadratowym dachu może ważyć nawet do 200 kg. W pozostałych regionach ilość ta jest mniejsza i osiąga maksymalnie 150 kg. Ciężar samego pokrycia dachowego waha się w przedziale: 10 – 50 kg. Dlatego w praktyce projektuje się więźby, na których można położyć praktycznie każdy dostępny materiał pokryciowy.

szkielet-dachu-2

Więźba składa się z elementów drewnianych o tak dobranych przekrojach, aby przyniosły obciążenie pokryciem dachowym, śniegiem i wiatrem

Reklama


Wybierając materiał – drewno z którego wykonamy więźbę, naszą uwagę prawdopodobnie zwróci jego kolor. Aktualnie na rynku możemy spotkać drewno zielone i czerwone. Pamiętajmy jednak, że jest to jedynie barwnik, który nie świadczy o tym, w jaki sposób drewno zostało zabezpieczone. Nie dajmy się zmylić intensywnością barwy – im bardziej intensywny kolor drewna, tym bardziej można podejrzewać, że zostało ono zaimpregnowane jedynie powierzchniowo. Można to sprawdzić przez odcięcie kawałka drewna i przyjrzenie się jego przekrojowi.

Zdecydowanie lepszym i skuteczniejszym sposobem zabezpieczenia drewna jest impregnacja próżniowa. Tej niestety nie wykonamy we własnym zakresie – odbywa się ona w specjalnych zakładach. Jest to sposób kosztowny, ale bardzo skuteczny.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2009-03-19

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.