Pokrycia dachowe z blachy

Pokrycia dachowe z blachy

Pokrycia z blachy są bardzo popularne. Ze względu na rodzaj materiału, z jakiego wytworzone są arkusze, możemy podzielić je na: stalowe, aluminiowe i tytanowo-cynkowe.

Nachylenie połaci dachowej umożliwiające właściwe wykonanie pokrycia z blachy powinno wynosić minimum 9 stopni – dla blachy w postaci dużych arkuszy, natomiast nie mniej niż 17 stopni – dla paneli modułowych. Maksymalny kąt nachylenia połaci może wynosić nawet 90 stopni. Główną zaletą pokrycia z blachodachówki jest jego niski ciężar, który pozwala na oszczędność drewna niezbędnego do wykonania więźby dachowej. Nie bez znaczenia są również: prosty montaż takiego pokrycia oraz jego niska cena.

Najpopularniejsze (głównie ze względu na najniższą cenę) są pokrycia z blachy stalowej – ocynkowanej oraz zabezpieczonej powłokami: antykorozyjną i gruntującą, a także warstwą poliestru, plastizolu, PVFD, puralu lub posypką mineralną z żywicą akrylową lub poliestrem. Arkusze blachy stalowej, stosowane obecnie w budownictwie jednorodzinnym, wytłaczane są najczęściej w sposób imitujący kształtem dachówkę. Od niej przybrała nazwę „blacha dachówkowa”, inaczej określana mianem „dachówki blaszanej”.

pokrycia-dachowe

Pokrycia z blachy są lekkie i stosunkowo niedrogie. Dobrze spisują się na każdym dachu, a przede wszystkim nie wymagają tak ciężkiej i kosztownej więźby dachowej. Poprawnie ułożone stanowią pokrycie na lata

Reklama


Pokrycia z blachy z rdzeniem aluminiowym również występują najczęściej w postaci blachodachówki, pokrywanej powłokami zabezpieczającymi. Pomimo, że arkusze z blachy aluminiowej wyglądają z zewnątrz niemal identycznie jak ich stalowe odpowiedniki, to występują między nimi istotne różnice. Blacha aluminiowa jest materiałem znacznie lżejszym oraz trwalszym – gwarancje producentów sięgają 40 lat. Aluminium jest materiałem plastycznym, przez co odpornym na pękanie, ale wymagającym staranności podczas układania. Na minus pokryć z blach aluminiowych należy zaliczyć też ich cenę.

Stosunkowo nowym materiałem jest blacha tytanowo-cynkowa. Pokrycia z tego tworzywa wykonywane są najczęściej przez łączenie płaskich arkuszy blachy na rąbek stojący (pojedynczy lub podwójny). Mimo, że pokrycia te wyglądają bardzo efektownie, to jednak – ze względu na swoją wysoką cenę – nie są jeszcze zbyt popularne w budownictwie jednorodzinnym. Cynk jest materiałem o licznych pozytywnych właściwościach, posiada też jednak jedną podstawową wadę, którą jest kruchość w niskich temperaturach. Ta negatywna cecha została wyeliminowana poprzez stworzenie stopu cynku z niewielkimi ilościami tytanu, miedzi i aluminium.

Pokrycia z blachy tytanowo-cynkowej muszą być wykonane bardzo starannie, gdyż ich zalety mogą zostać zaprzepaszczone przez błędy wynikające z niedokładności, bądź nieznajomości właściwości materiału. Blachę układa się na podłożu w postaci pełnego deskowania, odizolowanego od właściwego pokrycia specjalną matą strukturalną. Eliminuje ona negatywny wpływ związków chemicznych zawartych w impregnowanej więźbie dachowej, czy poszyciu z desek. Należy też zwrócić uwagę na wykonywanie robót dekarskich tylko w temperaturach powyżej 10 stopni C (z powodu kruchości materiału). Ważne jest również unikanie połączeń tytan-cynku z innymi metalami, ze względu na (mogącą wystąpić) korozję kontaktową. Do najważniejszych zalet tytan-cynku należy jego trwałość szacowana na ok. 100 lat, przy zazwyczaj 20-o letniej gwarancji producentów. Do głównych wad należy zaliczyć wysoki koszt wykonania.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2009-07-27

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.