Porady praktyka Jacka: instalacje wodne

Porady praktyka Jacka: instalacje wodne

W przypadku instalacji wodnych mamy do wyboru kilka systemów. Tradycyjne rury gwintowane ocynkowane (łączone kształtkami) zostały prawie całkowicie wyparte przez łatwiejsze w montażu zgrzewane rury z tworzywa sztucznego PE, lutowane rurki mosiężne, ewentualnie aluminiowe rurki giętkie w otulinie z tworzywa sztucznego.

Te ostatnie układa się w osłonach z tworzywa sztucznego – peszlach, dzięki czemu w przypadku awarii można je wymienić na nowe.

Można stwierdzić, że wszystkie te systemy działają dobrze. Oprócz nich na rynku dostępne są także urządzenia mające poprawiać jakość używanej przez nas wody. Ich zasada działania i skuteczność są jednak różne.

Obecnie instalacje rozprowadza się najczęściej pod posadzką i bardzo ważną sprawą jest przeprowadzenie próby szczelności przed jej zakryciem. Do instalacji ciepłej wody można zastosować pompkę cyrkulacyjną, dzięki czemu z kranu od razu popłynie ciepła woda.

instalacje-wodne

Obecnie coraz większą popularność zyskują instalacje wodne z tworzyw sztucznych

Wybierając baterie do domu, lepiej jest wybrać taką, która ma napowietrzanie, co znacznie ogranicza zużycie wody. Nowoczesne baterie nie mają kurków do ciepłej i zimnej wody, a tylko jedną dźwignię. To rozwiązanie również pozwala na zmniejszenie zużycia wody. Jest to szczególnie ważne, jeżeli odprowadzamy ścieki do szamba.

Odkręcając kurek z ciepłą wodą trzeba też pamiętać, że pobieramy nie tylko wodę, ale również energię do jej ogrzania.

 

 


Ocena: 0.0

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Reklama