Porady praktyka Jacka: izolacja dachu

Porady praktyka Jacka: izolacja dachu

Izolacja dachu ma za zadanie zatrzymać wodę na zewnątrz, a ciepło wewnątrz. Przy okazji pojawia się jeszcze problem pary wodnej, która może się skroplić i jako woda wrócić do wnętrza budynku.

Zacznijmy od góry, czyli od pokrycia dachowego, które powinno zatrzymać i odprowadzić wodę z dachu. Jeżeli pokrycie zawiedzie, to pod nim znajduje się folia wstępnego krycia. Obecnie stosowane folie są nieprzepuszczalne dla wody, a jednocześnie pozwalają na dyfuzję pary wodnej. Jest to ważne również dlatego, że ocieplenia połaci dachowej są coraz grubsze i nie pozostawiają miejsca na szczelinę wentylującą przestrzeń między folią a wełną mineralną. Należy zawsze pamiętać o nacięciach wentylacyjnych w kalenicy lub zastosować wkładki wentylacyjne do folii. Takie wkładki można od niedawna nabyć w sklepach. Są tanie i łatwe w montażu, a działają bardzo dobrze.

Następną warstwą jest ocieplenie. Najczęściej jest to wełna mineralna, ale może być też styropian. Obecnie zaleca się stosowanie ocieplenia grubości 30 centymetrów. Jest to więcej niż mają wysokości krokwi. Dlatego ocieplenie układa się najpierw między krokwiami, a następnie między profilami utrzymującymi płyty gipsowo-kartonowe. Jeżeli i to nie wystarcza, należy do krokwi dobić listwy zwiększające ich wysokość. Można zamiast krokwi zastosować dwuteownik (klejony z drewna i płyty o wysokości dobranej do projektowanej grubości ocieplenia).

attic_pic1

Folie izolacyjna służy do wstępnego krycia dachu. Obecnie stosowane folie są nieprzepuszczalne dla wody, a jednocześnie pozwalają na dyfuzję pary wodnej

Reklama


Następną warstwą jest folia przeciwwilgociowa. Należy ją ułożyć bardzo szczelnie. Dobrze jest mocować ją do stelaża taśmą obustronnie klejącą. Należy również zwrócić uwagę na przyleganie folii do ścian na skraju ocieplenia. Następnie przykręcamy płyty lub boazerię. Przy szczelnym dachu i braku wentylacji mechanicznej dobrze jest zastosować okna połaciowe z mikrowentylacją.

 


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2009-08-15

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Przeczytaj również