Porady praktyka Jacka: izolacja przeciwwilgociowa

Porady praktyka Jacka: izolacja przeciwwilgociowa

Izolacje poziome i pionowe mają kluczowe znaczenie dla trwałości budynku oraz komfortu mieszkania. Biorąc pod uwagę fakt, że buduje się coraz częściej na działkach gliniastych i podmokłych, czyli krótko mówiąc: w coraz trudniejszych warunkach gruntowych, to dobra izolacja przeciwwilgociowa jest po prostu niezbędna.

Jeżeli zdecydujecie się na dom podpiwniczony, to problem może być naprawdę poważny, bo wody z piwnicy można się pozbyć, ale to drogo kosztuje.

Jak w takim razie rozwiązać ten problem? Po pierwsze: lepiej zrezygnować z piwnicy, bo koszt jej zbudowania nie będzie niższy niż parteru czy piętra, a wykorzystanie powierzchni jest raczej małe. Często piwnica zamienia się w graciarnię.

izolacja-budynku

W czasie budowy domu warto zainwestować w nowoczesne i dobrze dobrane izolacje fundamentów

Reklama


Jakich materiałów najlepiej użyć do izolacji i jak ją wykonać? Zacznę od dołu. Najczęściej projektanci umieszczają w projekcie rozwiązania trudne lub wręcz niemożliwe do wykonania. Na przekroju widać wtedy ławę i ścianę fundamentową otoczoną z każdej strony izolacją. Tylko jak ją dokładnie wykonać w wykopie? Oczywiście można byłoby wykonać wykop znacznie większy i będzie wtedy możliwość dotarcia pędzlem do wszystkich zakamarków. Tylko kto za to zapłaci? Dlatego ławę należy wykonać z betonu towarowego, czyli z dostarczonego z betoniarni.

Na ławie należy wymurować warstwę bloczków, a następnie ułożyć folię murarską. Jest to specjalna folia dostępna w szerokościach odpowiadających grubościom murów. Na tej folii murujemy dalej ścianę fundamentową do planowanej wysokości. Zwróćcie uwagę, że po zalaniu ławy i ułożeniu pierwszej warstwy bloczków, znajdujemy się około 60 cm powyżej dna wykopu i teraz możemy już wygodnie izolować pionowo ścianę powyżej folii murarskiej, aż do jej pełnej wysokości. Wykonujemy to dwukrotnie, stosując dyspersyjne masy bitumiczne. Szybko schną i nie wydzielają żadnych zapachów, a w dodatku jeśli się nimi ubrudzimy, to na świeżo można zmyć zabrudzenia wodą.

Po dwukrotnym malowaniu masą bitumiczną, należy dokładnie obejrzeć całą ścianę i dokonać ewentualnych poprawek. Ścianę izolujemy obustronnie. Środków dyspersyjnych nie możemy stosować na mrozie. Wtedy trzeba zastosować środki z rozpuszczalnikami benzynowymi albo – jeszcze lepiej – zaczekać na odpowiednie warunki. Powyższe rozwiązanie sprawdza się znakomicie, jeżeli nie mamy do czynienia z wodą podskórną (mogącą działać agresywnie na beton), np. z wodą z torfowiska. Na ścianę fundamentową znowu układamy folię murarską i rozpoczynamy murowanie ścian.

Jak widzicie, nie napisałem ani słowa o papie na lepiku. Możecie bez żalu o niej zapomnieć.


Ocena: 0.0

Data publikacji: 2009-06-07

Autor tekstu

Zjadł zęby na budowlance – dość powiedzieć, że w branży siedzi od kilkudziesięciu lat. Prawdziwy człowiek orkiestra. Najdłużej związany z naszym portalem. Najczęściej udziela praktycznych porad związanych z budową i remontem. Prywatnie miłośnik żeglarstwa i kryminałów.

Przeczytaj również